SON DAKİKA

‘Saray 1 dakikada 1 asgari ücret yiyor!’

Erdoğan’ın asgari ücretle ilgili açıklamasını eleştiren CHP’li Tezcan, “Kendi sarayının bütçesi 1 dakikada 1 asgari ücret

Bu haber 04 Ocak 2018 - 9:09 'de eklendi.
Abone ol

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının gündemini, düzenlediği basın toplantısıyla değerlendiren Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücretle ilgili açıklamasına yanıt verdi. Tezcan, Saray’ın bütçesinin 1 dakikada 1 asgari ücreti yediğini söyledi.

Asgari ücretin net 2 bin TL olması gerektiğini söylediklerini hatırlatan Tezcan, “Asgari ücretin net 2 bin TL olması gerektiğini söyledik. Ödenebileceğini biliyoruz. Hesaplarını yaptık. İşçinin nasıl geçineceğini düşünmeyen bir hükümet ile karşı karşıyayız. Asgari ücret pazarlığa tabi olamaz. Adından belli en az ücret. Açlık sınırın altında bir ücret tespit edildi. Bu işçiye ‘seni açlığa mahkûm ediyorum bu sana müstahak’ demektir. Buna benzer cümle kullanıldı. Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan; ‘1603 lira neyinize yetmiyor. Elinize dizinize dursun’ dedi. Açlık sınırının altındakilere diyor. Bunu söyleyen kendi sarayının bütçesi 1 dakikada 1 asgari ücret yiyor. Sarayın 1 yılık bütçesi, 845 milyon 365 bin lira. Bölün bunu dakikaya bir dakikası 1608 lira. Dakika bir gol bir. Gece uyurken de bir asgari ücretlinin maaşını yiyor. Taksimetre çalışıyor. Bu israfı yaşayan, bu saltanat içinde hüküm sürenler işçiye diyorlar ki; ‘Elinize dizinize dursun 1603 lira neyinize yetmiyor?’ Millete havale ediyorum. Kimin eline diline dursun? Osmanlı’yı böyle bir saltanat sefası yıkmıştı unutmasınlar. Bu millete bunu yapmaya hakları yok” ifadelerini kullandı.

Gül tartışması
Tezcan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2019 seçimlerinde muhalefetin ‘çatı adayı’ olabileceğine dair iddialara yanıt verdi. Gül ile AKP’lilerin arasındaki tartışmanın Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışması değil, bir OHAL tartışması olduğunu belirten Tezcan, “Abdullah Gül’ün adaylığı meselesi üzerinden bir tartışmanın parçası olmayı doğru bulmuyoruz Cumhurbaşkanlığı seçimi gelince kim aday olacak, nasıl aday olacak, herkes kendi mecrasında çıkar aday olur. CHP’de halkı, milleti tatmin edecek bir aday ile o gün kamuoyunun önüne çıkar” dedi.

Tezcan, AKP’lilerin KHK açıklaması nedeniyle Gül’e gösterdiği tepkiye dair de, “Bu kadarcık bir eleştiri, hatırlatmaya dahi tahammül edemeyen bir anlayış yönetiyor Türkiye’yi” yorumu yaptı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İran’daki protestolar
İran’daki protestolara ilişkin görüşlerini açıklayan Tezcan, şu ifadeleri kullandı: “İran, bölge ve Türkiye için önemli bir bölge. Bir ülkenin içerisinde yaşayan halkların ulusların istekleri talepleri olacaktır. Bunların demokrasi ve özgürlük çerçevesinde sükûnet ile ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Bu çerçevede bölgede, şiddetten kaçınmaya herkesin özen göstermesini bekliyoruz. Bölgede sağduyunun hakim kılınması hepimiz açısından önemlidir. Demokratik hak ve özgürlükler çerçevesindeki taleplere dünyanın her yerinde saygı duyulması beklentimizdir. Bu meselenin çatışma ortamına taşınmaması için de özen gösterilmesine, beklentimiz yüksek düzeydedir.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!