Sanayi Üretiminde Sert Düşüş

Sanayi üretimi, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin yaşandığı şubat ayında aylık bazda yüzde 6 azalırken, beklenti yüzde 2 artış yönündeydi. Öncü veri, yıllık bazda ise yüzde 8,2 gerilerken, beklenti yüzde 1,5 yükseliş olmasıydı.

Sanayi Üretiminde Sert Düşüş
Yayınlama: 11.04.2023
Düzenleme: 11.04.2023 14:32
9
A+
A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayı sanayi üretimi verilerini açıkladı. Buna göre öncü veri, şubatta aylık bazda yüzde 6 azalırken, yıllık bazda ise yüzde 8,2 geriledi. Beklenti aylık yüzde 2 artış, yıllık yüzde 1,5 yükselmesi yönündeydi.

Yayımlanan bültende deprem etkisine vurgu yapılarak, “Ülkemizin yaşamış olduğu deprem felaketinden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edilmiş ve beyannameler ertelenmiş, bu illerden derlenen anketlerden yüzde 67 oranında cevap alınabilmiştir. Bu nedenle, 2023 Şubat ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapılmıştır” olarak belirtildi.

TÜİK’in yayımladığı bültenin detayları şöyle: 

Sanayi Üretim Endeksinin hesaplanmasında Aylık Sanayi Üretim Anketi ve Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen veriler kullanılmaktadır. Ülkemizin yaşamış olduğu deprem felaketinden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edilmiş ve beyannameler ertelenmiş, bu illerden derlenen anketlerden yüzde 67 oranında cevap alınabilmiştir. Bu nedenle, 2023 Şubat ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı yüzde 1,94’tür.

Sanayi üretimi yıllık yüzde 8,2 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2023 yılı Şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 azaldı.

Sanayi üretimi aylık yüzde 6,0 azaldı

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı Şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 11,2 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,6 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı