SON DAKİKA

SALGINI DURDURAN ÜLKEDEN İTİRAF! İKİNCİ DALGA HALA DEVAM EDİYOR

Güney Kore’deki sağlık yetkilileri corona virüsünün “ikinci dalgasının” geldiğini ilk defa açıkladılar.

Bu haber 22 Haziran 2020 - 18:48 'de eklendi.

Kore Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (KCDC), corona virüsünün ikinci dalgasının yoğun nüfuslu başkent Seul’de etkili olduğunu ve vakalardaki artışın Mayıs ayındaki tatil sırasında başladığını ifade etti. Kore li sağlık yetkilileri daha evvel ülkedeki birinci dalganın aslında hiç bitmemiş olduğunu açıklamışlardı.

KCDC Müdürü Jeong Eun-kyeong, Mayıs başındaki hafta sonu tatili sırasında, bilhassa başkent Seul’de yeni bir enfeksiyon dalgasının başladığını tespit ettiklerini belirtti.

“Büyük şehirlerdeki ilk dalganın Şubat-Mart ve Mart-Nisan dönemlerinde gerçekleştiğine inanıyoruz” diyen Jeong, “Sonrasında Mayıs tatiliyle tetiklenen ikinci dalganın hala devam etmekte olduğunu gördük” ifadesini kullandı.

ŞUBAT SONUNDA ZİRVEYİ GÖRMÜŞTÜ AMA…

Güney Kore , Şubat ayı sonunda günlük 900’den fazla corona virüsü vakası rapor ederek salgının tepe noktasına ulaşmış olduklarını açıklamışlardı. Yoğun izleme ve test seferberliği ile Nisan sonuna kadar ülkedeki vaka sayısı tek hanelere inmişti.

Ancak Mayıs başında ülkedeki sosyal mesafe kurallarının hafifletilmesiyle beraber, bilhassa hafta sonu tatillerinde başkent Seul’deki gece kulüplerine ve barlara akın eden genç insanlar arasındaki enfeksiyonların çoğalması sonucu yeni vaka sayıları artış gösterdi.

KCDC Müdürü Jeong, “İlk başta ikinci dalganın sonbaharda ya da kışın geleceğini öngörmüştük. Öngörülerimiz yanlış çıktı. İnsanlar diğer insanlarla yakın temas halinde olmaya devam ettikleri sürece, enfeksiyonların devam edeceğine inanıyoruz” diye belirtti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!