SON DAKİKA

SAĞLIK SİSTEMİ GÜNDEN GÜNE ÇÖKÜYOR

Ekonomik krizin sağlık sistemine etkileri nedeni ile kamu hastanelerinde görev yapan binlerce sağlık çalışanına döner sermaye katkı paylarının ödenmediği, bazı hastanelerde de stajyer öğrencilerin yemeklerinin de kaldırıldığını belirtildi.

Bu haber 06 Ekim 2018 - 17:46 'de eklendi.
Abone ol

Genel Sağlıkİş Sendikası Başkanı Zekiye Bacaksız, “Çökmekte olan sağlık sistemi için acil çözümler gerekmektedir. Alınacak önlemler konusunda geç kalınması durumunda sağlık hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Yurttaşın sağlığı için hizmet veren sağlık çalışanları bir de açlık ile sınav vermektedir” diyerek gelinen noktayı özetledi.

İlaç bulunmayacak

Bacaksız, dövizdeki yükseliş nedeniyle ithal tıbbi teknolojik ürün ve ilaçların temininde ilerleyen günlerde ciddi sıkıntılar yaşanabileceği konusunda hükümeti uyardıklarını anımsatarak, bu ekim ayıyla ekonomik krizin, sağlık sisteminde kendini gösterdiği vurgulandı.

Geçen günlerde Ordu Devlet Hastanesi’nde kalp damar cerrahi ameliyatlarında, acil durumlar dışında ameliyat yapılmamasının istenmesi yaşanan sıkıntının yalnızca yazıya dökülmüş bir örneği olduğunu kaydeden Bacaksız, “İthal edilen tıbbi teknoloji, tıbbi sarf ve ilaçların fiyatlarındaki artış nedeniyle kamu hastaneler durma noktasında gelmiştir” dedi.

Kamu hastanelerinin en büyük kaynağının döner sermaye geliri olduğunu anımsatan Bacaksız “Hastane giderlerindeki (personel ödemeleri – bakanlık katkı payları-bakım onarım maliyetleri-tıbbi cihaz, malzeme ve ilaç alımları gibi) artış yüzünden döner sermaye sistemi tıkanma noktasına gelmiştir. Kamu hastaneleri, sağlık çalışanına döner sermaye katkı paylarını ödeyemez hale gelldi. Hak ettikleri döner sermaye katkı paylarını alamayan, düşük sabit ücrete mahkûm edilen sağlık çalışanları, ekonomik kriz altında ezilmekte” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Aksamalar kaçınılmaz

Ekonomik nedenlerde 1 Ekim’den itibaren bazı kamu hastanelerinde staj yapan sağlıkmeslek lisesi, sağlık meslek yüksekokulu ve tıp öğrencilerine yemek verilmediğini iddia eden Bacaksız, “Şehir merkezilerinin uzağında yer alan hastanelerde staj yapan öğrenciler, kendi imkânları dâhilinde de yemeğe ulaşamamakta, açlık ile sınav vermektedir. Bugün ekonomik kriz ‘işletme mantığı’ ile hareket eden hastaneleri de vurdu. Önlemler konusunda geç kalınması durumunda sağlık hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşanması kaçınılmaz olacak” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!