SON DAKİKA

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE KRİZ! YAKINDA İLAÇ BULAMAYABİLİRİZ

AKP iktidarının kötü sağlık ve ekonomi yönetimi nedeniyle ülke genelinde ‘ilaç krizi’ yaşandığını kaydeden CHP’li Taşcıer, ilaç için kur belirleme işleminin her yıl bir kez yapılması nedeniyle firmaların ilaç akışını kestiğini söyledi.

Bu haber 30 Kasım 2020 - 16:14 'de eklendi.

AKP iktidarının kötü sağlık ve ekonomi yönetimi nedeniyle ülke genelinde “ilaç krizi” yaşandığını kaydeden CHP’li Taşcıer, ilaç için kur belirleme işleminin her yıl bir kez yapılması nedeniyle firmaların ilaç akışını kestiğini söyledi.

Koronavirüs salgınının tüm ülkede yayılmasının ardından başta grip aşısı olmak üzere çok sayıda ilaca ve aşıya erişimde yaşanan zorluk, yıl sonu avro kurunun belirlenmesi öncesinde de ortaya çıktı.
 
Türkiye’de her yıl sonu “ilaç kıtlığı” yaşandığını ifade eden CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, “Bunun nedeni de ilaç fiyat kararnamesinde avro kurunun olağanüstü derecede düşük ve yılda sadece bir kez belirlenmesidir. Her yıl yeni kur belirlemesi öncesi kimi ilaç firmaları ve depoların ilaç akışını kesiyor ve yine bir ilaç krizi dönemi başlıyor” dedi.

Yurttaşların acil tedavi gerektiren durumlarda büyük zorluklar yaşadığını ifade eden Taşcıer, “Bu durumun üç temel sebebi var. Birincisi, sabit döviz kuru belirleniyor belirlenmesine ama yıl içerisinde kötü ekonomi yönetimi nedeniyle TL’nin olağanüstü değer kaybı sonucu ilaç firmaları Türkiye’ye ilaç vermekten imtina ediyor. Bu yıl bir de pandemi sürecinden geçiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda tansiyon, diyabet, kanser gibi hayati önemi olan ilaçlar bulunamaz hale gelmişti. Şimdi içinde bulunduğumuz salgın döneminde, özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu salgından daha çok etkilendiğini de düşünürsek, vatandaşın bir de ilaçlarına ulaşamaması durumun ne denli kritik olduğunu gösteriyor” dedi.

DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİK

Krizin çözümünün yerli ilaç sanayisini kalkındırmak olduğunu belirten Taşçıer şöyle konuştu: “İkinci temel sebep de ilkine bağlı. Yerli ilaç sanayisinin yanlış politikalarla bitirilmesi, Türkiye’nin ilaçta iyice dışa bağımlı hale getirilmesi, firmalar için pazarlık gücü, Türkiye için ise ilaç krizi anlamına geliyor. Ülkemizde kronikleşen ilaç krizinin kesin çözümü, yerli ilaç sanayisinin kalkındırılması ve dışa bağımlılığın minimuma indirilmesidir.

YILDA BİR KEZ BELİRLENİYOR

Üçüncü temel sebep olarak da ilaç fiyat kararnamesinin yılda bir kez belirleniyor olması öne çıkıyor. İlaç alımında uygulanacak avro kurunun yılda bir kez belirleniyor olması her yıl aynı dönemlerde bir ilaç krizine neden oluyor. Firmalar ve depolar belirleme öncesi ilaç tedariğini kısıyor ve piyasada bulunamayan ilaçlar krizi başlıyor.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!