SON DAKİKA

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘hamile çocuklar’ açıklaması: Soruşturma başlatıldı

İstanbul’da bir hastanede 18 yaşın altında olan çocuklara yapılan istismarın gizlendiği, konuyu şikayet eden kişininse görevden alındığının ortaya çıkmasının ardından Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yaptı.

Bu haber 18 Ocak 2018 - 7:06 'de eklendi. 78

İstanbul’da bir hastanede 18 yaşın altında olan çocuklara yapılan istismarın gizlendiği, konuyu şikayet eden kişininse görevden alındığının ortaya çıkmasının ardından Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Medyada 18 yaş altı gebelik ve eksik bildirim konusuyla ilgili “Türkiye’yi Sarsacak Utanç Listesi” başlıklı haber üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. Haber daha önce şikâyete konu olmuş, İstanbul Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından incelenmiştir.

’15 YAŞINI TAMAMLAYAN GEBELERDE İRADEYİ ETKİLEYEN EMARE VARSA ADLİ MERCİLERE BİLDİRİLEBİLİR’

  • Medeni kanunun ilgili hükümleri, “Erginlik, on sekiz yaşın doldurulmasıyla başlar. Evlenme kişiyi ergin kılar.”, “Erkek veya kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.” demektedir. Ancak 181 Sayılı KHK’nın 21 inci maddesinin (a) bendine göre 18 yaş altında resmi nikahı olmayan gebelerin adli mercilere bildirimi hususu şöyle düzenlenmiştir: 18 yaş altında resmi nikahı olmayan gebeler, kamu sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurduklarında, 15 yaşını tamamlamamış olanların (rıza olsun veya olmasın) tamamının ve 15 yaşını tamamlamış olanlar da ise cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen herhangi bir emarenin varlığı mevcut ise adli mercilere bildirimi sağlanmaktadır.
  • Bu düzenleme uyarınca 15 yaşını doldurmuş olanların sosyal hizmet uzmanlarına bildirilmesi gerekmektedir.

‘MÜLKİ İDARE, SORUŞTURMA AÇILMASINA GEREK OLMADIĞI KARARINA VARMIŞ’

  • Şikayete konu olan sorumlularla ilgili soruşturma açılmasına gerek olup olmadığı hususu, yukarıdaki mevzuat hükümleri uyarınca mülki idare tarafından değerlendirilmiş ve soruşturma açılmasına gerek olmadığı kararına varılmıştır.

‘KONUNUN HASSASİYETİNİ DİKKATE ALARAK SORUŞTURMA TALİMATI VERDİK’

  • Ancak Bakanlığımız konunun hassasiyetini dikkate alarak, konunun tekrar incelenerek soruşturulması talimatını vermiş, müfettiş görevlendirmiştir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın