SON DAKİKA

SAĞLIK BAKANLIĞI NAKŞİBENDİLERE GEÇTİ

MEDİPOL Üniversitesi Mütevelli heyet başkanı Fuat Koca , Sağlık Bakanı olarak kabineden yer aldı . Nakşibendi Tarikatı’ndan İskenderpaşa Dergahı ilişkisiyle bilinen Server Holding şirketleri son yıllarda ‘kıyaklar’ ile kamuoyunda gündeme geldi.

Bu haber 10 Temmuz 2018 - 11:54 'de eklendi. Son Güncelleme10 Temmuz 2018 - 12:56

İskenderpaşa Dergahı’nın lideri Mahmud Esad Coşan’ın 2001’de Avustralya’da trafik kazasında ölmesiyle yerine oğlu Nureddin Coşan hem tarikatın hem holdingin başına geçti. Modern giyimi, yurtdışında aldığı eğitim tarikat içinde tartışmalara yol açtı. Tarikat içinde ayrılanlar oldu. Veliaht Coşan, kısa süre içinde kurumsallaşma çalışmaları kapsamında Esma Hatun Hastanesi’nin ismini Medipol olarak değiştirdi ve büyümeye odaklandı.

2009’a gelindiğinde Haksağ Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin yönetim kurulunda Nureddin Coşan ile birlite olan Dr. Fahrettin Koca başkanlığında , bugünkü adı Türkiye Sağlık, Eğitim ve Araştırma Vakfı kuruldu. Medipol Üniversitesi’nin kurulma girişimi de başladı.

YÖK tarafından 2009 Haziran’da yapılan duyuruda, “İstanbul’da Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip İstanbul Medipol Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

TEKEL’in binası

Mayıs 2009’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ‘kamu yararına dönük’ eğitim hizmetlerinde kullanılması koşuluyla Maliye Bakanlığı’na devredilen TEKEL’in Unkapanı’nda bulunan binası üniversiteye 49 yıllığına tahsis edilen ilk yer olmuştu. Mayıs 2009’da ‘eğitim hizmeti için kullanılacak’ denilen alan, Temmuz 2009’da jet hızıyla kurulumu tamamlanan Medipol Üniversitesi’ne verildi.

Kavacık’ta kıyak

İstanbul’un dört bir yanında açtığı hastaneler ile dikkatleri çeken Medipol bu defa üniversite girişimi ile dikkat çekmeye başlamıştı. 2010’da TEKEL arazisinin ardından Beykoz Kavacık’ta bulunan yaklaşık 220 bin metrekarelik arazinin imar planlarının değiştirilmesi ve tahsisi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdu.

Yeşil alan gözüküyordu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında yapılan, Beykoz Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda söz konusu 3 parselden oluşan arazi ‘Park ve çocuk bahçeleri oyun alanları, Karayolları yol kenar koruma kuşağı ve oto terminali’ alanında kalıyordu. Söz konusu imar planı değişikliği teklifi, CHP’lilerin hayır oyuna karşın Belediye Meclisi’nde değiştirilerek kabul edildi.

Danıştay’dan karar

Medipol Üniversitesi mülkiyetindeki Kadıköy’de bulunan 2.883 m2 alanlı arazi için 2012’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından taşınmazda yapılan plan tadilatı ile inşaat hakkı 3 katına çıkarıldı. CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, İstanbul 10. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Dava yine ehliyet yokluğundan rededildi. Ancak bu defa temyiz aşamasında Danıştay imar değişikliğine ‘dur’ dedi.

Şirketin ismi değişti

Medipol kaynaklarından edinilen bilgiye göre Medi Zinde Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi isim değiştirerek Medipolitan Sağlık ve Eğitim Anonim Şirketi oldu.

Erdoğan’ın aile doktoru Medipol’den

Medipol Üniversitesi’ni kuran vakfın başındaki isim Dr. Fahrettin Koca, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile doktoru olarak biliniyor. Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan, Kadıköy’deki Medipol Hastanesi’nde uzun süre tedavi altında kalmış 88 yaşında hayatını kaybetmişti. Erdoğan’ın ailesi de Medipol’ü tercih ediyor.

Şirket tarikat ve gizlilik: Server Holding

Server Holding, tarikatların ticari şirketlere dönüştüğü dönemde 1995’te kuruldu. Tarikat üyelerinin himmet paralarının yatırıma dönüştürülmesiyle hızla büyüdü. Üsküdar merkezli holding web adresinde kendini şu ifadelerle tanıtıyor:

Eğitim, sağlık, iletişim… Server Holding’in öncelik verdiği bu alanlar, en yeni bilgi ve teknolojilerin kullanıldığı, en dinamik ve sosyal kârlılığı en yüksek sektörler… 90’lı yılların başında bir şirketler grubu şeklinde faaliyet gösteren topluluk, 1996 yılında Server Holding A.Ş. çatısı altında yeniden yapılandı. Server Holding, eğitim, sağlık ve iletişimin yanı sıra inşaat, turizm-taşımacılık ve dış ticaret sektörlerinde de yoğunlaşan faaliyetleriyle ülke ekonomisine katkılarını sürdürmektedir. Asfa Eğitim Kurumları, Server İletişim, Akra FM, Necat İnşaat ve Seyran Turizm, holding bünyesinde önde gelen kuruluşlardır.

Holding, Medipol markasının tarikatla anılmasını istemiyor. Bu nedenle tanıtım yazısında sağlık alanına öncelik verildiği belirtiliyor ancak holdingin hangi şirket aracılığıyla bu alanda hizmet verdiği ifade edilmiyor.

Yeni kurulan kabinenin Sağlık Bakanı olarak ilan edilen Fahrettin Koca, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmasının ardından çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevini üstlenmiştir. Dış Ekonomil İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcılığını üstlenen Fahrettin Koca, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığını yürütmüştür. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aynı zamanda TESA Vakfının da kurucusudur.

Para kaynakları her ne kadar cemaat ve tarikatlar desek bile , Erdoğan iktidarları tarafından kaldırılan NEREDEN BULDUN ! Yasası sonucunda bugün iktidar sahibi olanlar aynı zamanda sermaye sahibi de olmuşlar.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!