SON DAKİKA

SAĞLIK BAKANI KOCADAN KRİTİK AÇIKLAMALAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hasta sayısının artması ile birlikte konuşulan sokağa çıkma yasağı ihtimali ile ilgili açıklamalar yapan Bakan Koca, Bilim Kurulu’nda bu durumun gündeme gelmediğini söyledi.

Bu haber 17 Haziran 2020 - 20:13 'de eklendi. Son Güncelleme17 Haziran 2020 - 20:33

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuştu. Sokağa çıkma yasağının gündemlerinde olmadığını ve yasağın geri gelmesini düşünmediklerini belirten Bakan Koca, İstanbuş, Ankara ve Bursa için maske takma zorunluluğunu önerdiklerini söyledi.

Bakan Koca’nın açıklaması şöyle:

8 Haziran 2020 itibarıyla salgın 6 ayını geride bıraktı. Ülkelerin birbirine kıyasla durumu bildiğiniz gibi toplam nüfus içinde her 1 milyon kişiden kaçına pozitif tanı konuyla belirlenmektedir.

ABD 6 bin 673 vaka, İspanya 6 233, İngiltere 4 bin 393, İtalya 2 bin 928, Fransa 2 bin 416, Almanya 2 bin 249 vaka bildirmiştir.
Ülkemiz 1 milyon kişi başına 2 bin 151 vaka ile 51. sırada yer almaktadır.

Avrupa ülkeleri ön sıradadır. Belçika 813 vefatla listenin başında yer almaktadır. İngiltere’de her 1 milyon kişi başına 618, İspanya 850, İtalya 569, Almanya’da 106 vefat olmuştur.

ABD’de bu sayı 360’tır. Türkiye 1 milyon kişi başına 57 vefat ile 47. sayıda yer almıştır.
Fransa ölüm oranı bakımından yüzde 18,7 ile başlardadır. İngiltere’de yüzde 14.06, Meksika’da yüzde 11.7, İspanya’da yüzde 11.12, Almanya’da yüzde 4.73’tür. Ülkemiz yüzde 2.67 ölüm oranıyla 81. sırada yer almaktadır.

Dünya insanı henüz gönülleri müsterih edebilecek bir zafer elde edemedi. Dünya en yüksek günlük vaka sayısını 7 Haziran’da gördü. Henüz doğrudan etkili bir ilaç bulunamadı, aşı geliştirilemedi.

Her mesajımda sizleri durumdan bilgilendirmeye, risklere karşı uyarmaya çalışıorum. Haziran ayı ile birlikte başlattığımız normalleşmenin eski hayat tarzına dönüş olmadığını ısrarla vurguladım. Toplum hayatının vazgeçilmez gereklerinin farkındayız. Üretim devam etmek zorunda, eğitim, ulaşım, ticaret, turizm ve bütün hizmet sektörlerinin canlı olması toplumun geleceği için vazgeçilmez unsurlar.

Hafta sonları vatandaşlarımızı açık havadan mahrum ettik, şehirlerarası ulaşımı kısıtladık. Gençlerimizden ve büyüklerimizden evlerinde kalmalarını istedik.

Gencimiz, yaşlımız maskeye, mesafeye, temizliğe dikkat ederek bu toplumsal harekete güç kattı ve sonuç aldık. Sağlık personelimizin fedakarca çalışması ve güçlü sağlık altyapımız bize bir başarı hikayesi yazdırdı. Kara göründü ama deniz hala dalgalı.

Ekonomik, sosyal yönden normalleşme bir zorunluluktur. Bilinçli, istikrarlı, kararlı adımlarla ilerledikçe dalgalardan, dalgalanmalardan korkmayız.

Bu zorunlu dönüşümü ne kadar dikkatli yaparsak, neticeye o kadar kesin ulaşırız. Son günlerde vaka sayımızda ve yoğun bakıma alınan hasta sayımızdaki değişmeler bu dalgalanmaların yansımasıdır. Sürpriz yok, beklenen sınırdayız. Bu sınırı aşmamak sizin elinizde. Büyüklerimizin, sahilde el ele tutuşmayan, maskesiz dışarı çıkmayan, mesafeyi koruyan beyefendinin, hanımefendinin elinde.

Korona hala işbaşında ama hastalık kontrol altında. Virüsün şiddetini düşürdüğüne yönelik bir kanıtımız yok. Ama vakalarımızın şiddetinin düştüğüne dair verilerimiz var.

İlk günlerde hastalarımız 20 günün üzerinde hastanelerde kalırken şimdi bu süre 2.9 güne düştü. Yoğun bakım 2.7 güne indi. Daha az oranda hasta entübe edilir oldu. Entübasyonda kalma süresi 1 günden 2.6 güne çıktı. Entübe edilenlerin vefat etme oranı önemli oranda düştü.

Entübe edilenlerin yüzde 4’ü, yoğun bakıma girenlerin yüzde 2’si vefat ediyor. Hekimlerin tedavi etme gücünde önemli artış olduğu bir gerçek. Bunda büyüklerimizi koruma altına almamızın büyük rolü var.

Onları koruyamazsak böyle kısa süreli yatışları, kitlesel iyileşmeleri unutabiliriz. Bunun bedelini kim üstlenmeye hazırdır. Pitlikteki ailem mi, maç sonrası kutlama yapan taraftarım mı, asker uğurlayanım mı?

Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 91.2’si risk grubunda tanımlanan kişilerden oluşmaktadır. 60 yaş üzeri ve en az bir alt hastalığı olanların oranı yüzde 71.70’dir.

Son günlerde dalgalanmaların seyri farklı illerimizde farklı olmaktadır. Vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu il Gümüşhane’dir. En düşük ilimiz Kilis’tir. Burada dikkatinizi bazı illerimize çekmek isterim. Ankara’da günlük ortalama vaka 127, son bir haftada ortalama vaka 155, son üç günde ortalama vaka 177.

İstanbul’da son bir ayda 653, son bir haftada 620, son üç günde 616.

İSTANBUL İÇİN MASKE ZORUNLULUĞU ÖNERİSİ VERDİK

Kontollü sosyal hayat dediğimiz bu yeni normalin en önemli kontrol mekanizması 1,5 metreden aşağı olmayan mesafe, maske… Dolayısıyla biz hayatın devam ettiğini ve bunun kontrollü olmak zorunda olduğunu beklirttik. Gerekli t3edbirkler uygulanırsa tehdit de ortadan kalkar. İl Hıfzsısıhha kurulları her türlü tedbiri almakta yetkililer. 45 ilde gerekli görüldüğü için maske kararı alındı. Gerekli görülürse ilaveler olabilir İstanbul, Ankara ve Bursa için maske zorunluluğu önerisi yaptık.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BİLİM KURULU’NDA GÖRÜŞÜLMEDİ

Kontollü sosyal hayat dediğimiz bu yeni normalin en önemli kontrol mekanizması 1,5 metreden aşağı olmayan mesafe, maske… Dolayısıyla biz hayatın devam ettiğini ve bunun kontrollü olmak zorunda olduğunu beklirttik. Gerekli t3edbirkler uygulanırsa tehdit de ortadan kalkar. İl Hıfzsısıhha kurulları her türlü tedbiri almakta yetkililer. 45 ilde gerekli görüldüğü için maske kararı alındı. Gerekli görülürse ilaveler olabilir İstanbul, Ankara ve Bursa için maske zorunluluğu önerisi yaptık.

Önümüzdeki dönemde sokağa çıkma kısıtlaması gibi bir durumu düşünmüyoruz, Bilim Kurulu’nda gündeme gelme. Özellikle normalleşme döneminde pik yaptıktan sonra aşağı düştüğünü gördük. Dünyanın her yaerinde olduğu gibi dalgalanmalar olabilir. Bu dalgalanmanın beklediğimiz yönde olmadığını söyleyebilirim. Tedbirlere uymamız gerektiğini söyleyebilirim.

AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM

Aşı çalışmalarıyla ilgili daha önce açıklama yapmıştım. Bununla ilgili 3 çalışmanın hayvan çalışmaları devam ediyor. Daha klinik safhasına gelmiş değiliz. Dünyada klinik safhaya gelen aşı çalışmalarını az olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki aylarda Türkiye’de aşı çalışmasında insanlı deneylere geçmesi zor.

O ilaç bir kortizon. Şimdi değil daha önce salgının ilk günlerinde gündemimizde olan bir ilaçtı. Daha çok iltihabı önlemek üzere uygulanan bir ilaç. Bu ilaç yapılan çalışmada geç dönem solunum sıkıntısı olan hastalara uygulandığında bu sonucun elde edildiğini belirten bir durumdu. Biz baştan itibaren tedavide hem genel hem de hedefe yönelik uygulamalarımız oldu. Genele yönelik bu anlamda kortizon kullanıldığı gibi yine hedefe yönelik etkili olarak ilaçları da kullandık. Başından beri kullandığımız ama hangi hastaya kullandığımızın da net belli oluduğu bu ve benzeri ilaçları kullandığımızı, rehberimizde olduğunu söylemek istiyorum. İngiltere’de bazı vakalarda uygulanan ilacın sadece bu ilaç özelini değil hem genel hem hedefe yönelik ilaçlar anlamında, özellikle sitokin fırtınasının olduğu hasta grubunda kullandığımızı söylemek istiyorum.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!