SON DAKİKA

SADETTİN TANTAN: TÜRKİYE TUZAĞA SÜRÜKLENİYOR

Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Türkiye’de ekonomik kriz yaşandığını, bu durumun 3 Kasım 2002 seçimleri öncesi duruma benzediğini söyledi.

Bu haber 02 Mayıs 2019 - 8:00 'de eklendi.
Abone ol

Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Türkiye’de ekonomik kriz yaşandığını, bu durumun 3 Kasım 2002 seçimleri öncesi duruma benzediğini söyledi. Bankalar ve Hazine’de büyük sıkıntılar olduğunu, satacak bir şey kalmadığını belirten Tantan, şöyle dedi: “Sıcak para bulmak kolay olmuyor. Türkiye, her an Düyun-u Umumiye gibi bir şey ile karşı karşıya kalabilir. Türkiye içerde birlikteliği sağlayamaz, dış politikada taşeron politikadan vazgeçemezse işi zor. O dönemde Kuzey Irak’ta devlet kurulmasını merhum Bülent Ecevit, ‘Savaş sebebi sayarız’ diyerek reddetti. Bugün de Suriye’nin kuzeyinde Kürt devleti projesi var. Geçtiğimiz süreçte bunu da dikkate almakta fayda var.”

Sadettin Tantan, Cumhurbaşkanı’nın TBMM’yi çalıştırması, parti genel başkanlarını bir araya toplaması gerektiğini ifade etti. Seçim öncesi dillendirilen “beka sorunu”nun birden gündemden düştüğünü vurgulayan Tantan, şunları söyledi: “İktidar sahipleri ellerindeki bilgileri, halkın bilmesi gereken bilgileri, parlamentoda temsil kabiliyeti olan partilerin milletvekilleri ile paylaşmalı, ortak bir çalışma anlayışı hakim kılınmalı. Böylece parlamentonun bütünleşmesiyle halkı arkasına almalı. Bilinçli bir halkın karşısında hiçbir güç duramaz.”

İktidarın, sürekli gerçek dışı algı yaratarak 17 yıllık uygulamalarıyla Türkiye’yi açlığa mahkum ettiğini öne süren Tantan, şöyle dedi: “Ulus devlette hukuk kuralları, anayasa, yasalar, adalet özgürlük ve bağımsızlık önemlidir. Bunları ortadan kaldırırsanız, bunu cemaatlere ve şahıslara teslim ederseniz, yani insanları buna mahkûm ederseniz orada devlet ve millet vasfı kalmaz.”

Sadettin Tantan, Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki kendisini tehdit eden yapılanmaları etkisiz hale getirmek için ABD, Rusya ve İran’a ihtiyacı olmadığını da söyledi. Türkiye’nin bu sorunları o ülkelerle birlikte çözebileceğini kaydeden Tantan, şöyle devam etti: “Yunanistan Ege Deniz’indeki adaları işgal ederken ses çıkaramıyor, Doğu Akdeniz havzasında Rusya, ABD, Fransa, İngiltere hatta İran komşunuz olmuş. Gürcistan üzerinde ABD faaliyette, hatta Azerbaycan’a yerleşmek için faaliyet içinde. Balkanlar’a ABD yerleşmiş. Türkiye her taraftan kuşatılmış durumda. ABD, bütün bunları da sizin üzerinizden yapıyor. Ülkeyi siz mi yönetiyorsunuz, kim yönetiyor?”

Atatürk'ün Katilleri

Sadettin Tantan, artık TBMM’nin inisiyatifi alması gerektiğini de vurguladı. Tantan, TBMM’nin Tantan, 1920 yılındaki Meclis gibi çalışmaya başlar, şeffaf olursa, orada Batı servislerinin kullandığı, iş çevrelerindeki aktörlerin de açığa düşeceğini, o zaman Türkiye’nin bölgesinde büyük güç olabileceğini belirtti. Tantan, “Türkiye’nin acil bir şekilde namuslu, dürüst, vatanperver, milli kimlikli aklını özgürce kullanan, hiç kimseye tabi olmayan insanların bir araya gelmesine ihtiyacı var. İktidarın muhalefetin Çubuk’taki olayları kullanması acziyetin ifadesi” diye konuştu.

“TÜRKİYE TUZAĞA SÜRÜKLENİYOR”

Sadettin Tantan, Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) gizli amaçlarına da dikkat çekti. “BOP sadece ekonomik alt yapının küresel sermayeye tabi olması ve şekillenmesi hukuk sisteminin küresel yapıya kolaylık sağlaması ve şekillenmesi ve silahlı güçlerin kullanılır bir şekle getirilmesiydi” diyen Tantan, şunları söyledi: “Ancak asıl olan üretimin seferberliğinin, yatırım seferberliğinin çökertilmesi, insanları cahil ve yoksul bırakmak, köleliğe mahkûm etmekti. BOP’un gizli hedefi buydu. Türkiye, 90 yıllık bütün kazanımlarını bu amaç doğrultusunda satmak zorunda bırakıldı. Bugün baktığınız zaman Türkiye geçmişte kurduğu altyapıların tekrar yabancı güçlerin eline geçmesi için tuzağa doğru sürükleniyor. Acil bir şekilde yeni bir dürüst yapıya ihtiyaç var. Parlamentodaki dürüst insanlar bunları görüyor ama yeni bir oluşum ortaya koyamıyorlar. Türkiye’yi bu hale getirmiş olan AKP’nin içindeki bir takım insanlarla gündemde yer almak istiyorlar.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!