SON DAKİKA

SADAT’ın Kurucusu Tanrıverdi’den İtiraf: ‘Harp Okulları Mülakatını 3 Yıl SADAT Yaptı’

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Harp Okulları mülakatlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bu haber 10 Ekim 2021 - 18:12 'de eklendi.
Abone ol

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Milli Savunma Üniversitesi’nin harp okulu mülakatlarında, Hava Harp Okulu’nda 4, Kara Harp Okulu’nda 5 kişi yer alıyordu.  Mülakatlarda, 4 sivile karşı da bir subay bulunuyordu. 

ARTIK YER ALMIYOR

Mülakatlarda, SADAT ekibinin yer aldığı gündeme gelmişti. 

Odatv’nin edindiği bilgilere göre; harp okulu mülakatlarında SADAT’çılar artık yer almıyor. 

ADNAN TANRIVERDİ’DEN SORULARA YANIT

SADAT kurucusu emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, SADAT’çılara mülakatlarda yer verilmemesiyle ilgili soruyu yanıtladı.

Adnan Tanrıverdi, Odatv’ye yaptığı açıklamada, Tanrıverdi’nin Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevinden ayrılmasından sonra SADAT’çıların mülakatlardan alındığı yönündeki iddialara “Tezvirat” karşılığını verdi. 

Tanrıverdi, SADAT’ın mülakatlarla ilgili olmadığını belirtip “Milli Savunma Bakanlığı’nın iradesi içindedir” diye konuştu. 

Atatürk'ün Katilleri

‘2021’DE ESKİYE  YAPILDI”

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği’nin (ASSAM) Başkan Yarcımsı ve SADAT kurucusu Gürcan Onat da Odatv’nin sorularına yanıt verdi.

Öncelikle SADAT ekibinde olmadığını belirten Gürcan Onat, “SADAT ekibiyle alakam yok. SADAT kurulurken ben de cüzi bir miktar hisse verdim. Mülakatlar 2020 yılının sonun kadardı. 15 Temmuz kalkışmasından sonra emekli subaylar çağırıldı. Bu uygulama 2020 yılına kadardı, üç yıl görev yaptım. 2021’de eskiye dönüş yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı kendi bünyesinden oluşturduğu ekiple mülakatları yapıyor.” ifadelerini kullandı.

YENİDEN ESKİ GÖREVİNE DÖNDÜ

SADAT, gündemdeki yerini korurken, dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Adnan Tanrıverdi, 2016 yılından 2020 yılına kadar Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Güvenlik ve Dış Politika Kurul üyesi görevinde bulunmuştu. Bu süre zarfında, SADAT’tan istifa eden Tanrıverdi, yeniden eski görevine döndü.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!