SON DAKİKA

SABAH GAZETESİ’NDEN SKANDAL: 19 MAYIS HABERİNDE DAMAT FERİT VE VAHDETTİN’E YER VERDİ

Yandaş Sabah gazetesi, Atatürk’ün Kurtuluş Savaş’ını başlattığı gün olarak tarihe geçen 19 Mayıs için hazırladığı haberde işbirlikçi Damat Ferit Paşa ve İngiltere’ye kaçan Vahdettin’i aynı görselde kullandı.

Bu haber 18 Mayıs 2020 - 14:54 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

AKP’ye yakınlığı ile bilinen yandaş Sabah gazetesi, 19 Mayıs için hazırladığı haberin görselinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için idam fermanı çıkaran damat Fetih Paşa ile İstanbul işgal altındayken İngiltere’ye kaçan son padişah Vahdettin’i kullandı.

“Adım adım zafere” yazılı görselde Kurtuluş Savaşı’na karşı cephe alan işbirlikçi sadrazam Damat Ferit’in ve son padişah Vahdettin’in kullanılması tepki çekti.

İDAM KARARI ÇIKARDI

İstanbul’da kurulan hükümetin başındaki Sadrazam Damat Ferit, Kurtuluş Savaşı’nı başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşları için idam fermanı çıkartmış, bu karar padişah Vahdettin tarafından onaylanmıştı.

İNGİLTERE’YE KAÇTI

Son padişah Vahdettin ise İngiltere’ hükümetine “Dersaadet İşgal Orduları Başkumandanı General Harringthon cenablarına. İstanbul’da hayatımı tehlikede gördüğümden İngiltere devleti fahlmesine iltica ve bir an evvel İstanbul’dan mahalli ahara naklimi talep ederim efendim” yazarak Osmanlı topraklarını terk etmişti.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!