SON DAKİKA

Rusya’dan ‘Türkiye’ Kararı: Mandalina Alımını Durdurdular

Rusya’nın tüketici hakları denetim kurumu Rospotrebnadzor, ürünlerinde ‘pestisit’ (tarım ilacı) tespit edilen bir Türk üreticiden mandalina alımını durdurma kararı aldı.

Bu haber 28 Ekim 2021 - 17:32 'de eklendi.
Abone ol

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), ürünlerinde ‘pestisit’ (tarım ilacı) belirlenen bir Türk üreticiden mandalina alımını durdurdu.

PESTİSİT TESPİT EDİLDİ

Rospotrebnadzor’dan yapılan açıklamada, üretim yeri Türkiye olan bir grup mandalinada bir tür pestisit olan klorpirifos belirlendiği kaydedildi.

MANDALİNA ALIMINI DURDURACAK

Söz konusu ürünlerde belirlenen pestisit oranının, ‘izin verilen yasal seviyeyi aştığı’ belirtilen açıklamada, bu sebeple ismi ‘Fikret Değirmenci’ olarak verilen üreticiden mandalina alımının 29 Ekim itibarıyla durdurulacağı kaydedildi.

Daha önce RIA haber ajansı bu haberi, ‘Rospotrebnadzor, Türk mandalinalarının ülkeye girişini 29 Ekim’den itibaren durduruyor’ şeklinde yayımlamıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

RUSYA’YA GİRİŞİ YASAKLANMIŞTI

Söz konusu haberde, Türkiye’den geldiği belirlenen mandalinalarda yasal seviyeyi aşan düzeyde ‘pestisit’ bulunması nedeniyle yarından itibaren ‘Türkiye’de üretilen mandalinaların Rusya topraklarına girişinin yasaklanacağı’ ifade edilmişti.

Fakat daha sonra haber, Türkiye Tarım Bakanlığı’ndan bir temsilcinin, ‘Rusya’nın Türkiye’den mandalina alımını tamamen yasaklamadığı ve sadece bir üreticiden alımın durdurulacağı’ yönündeki açıklamasını da içerecek biçimde güncellendi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!