SON DAKİKA

Rusya’dan Karadeniz’de Atış Tatbikatı

Rusya’nın Karadeniz Filosuna ait füze korvetleri Karadeniz’de atış tatbikatı gerçekleştirdi.

Bu haber 12 Nisan 2021 - 12:52 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

(defenceturk.net)’te yer alan habere göre; Rus Donanması’na ait küçük füze gemileri Graivoron ve Vyshny Volochyok, Karadeniz’deki bir yüzey hedefine atış gerçekleştirdi. Karadeniz Filosu basın ofisi, tatbikat senaryosuna göre Karadeniz Filosu gemilerinin geçiş yolu boyunca mayın döşemeye çalışan bir hedefe karşı topçu atışları gerçekleştirildiğini bildirdi. Topçu mermilerinin, söz konusu hedefe başarılı bir şekilde isabet ettiği açıklandı.

Basıl ofisi “Füze korvetlerinin topçu birlikleri, yüzen mayın maketlerine karşı da kalifikasyon atışları yaptı. Atışlar, Karadeniz deniz muharebe eğitim sahasında kış eğitim dönemi için Karadeniz kuvvetlerinin son kontrol planına uygun olarak gerçekleştirildi.” açıklamalarında bulundu.

BUYAN-M SINIFI KORVETLER

Buyan sınıfı korvetlerin füze varyantları olan Buyan-M korvetleri, son teknoloji füze sistemleri de dahil olmak üzere daha büyük ve daha sofistike bir silah yüküne sahiptir. 74 metre uzunluğundaki gemilerin, karadan havaya füzeler sayesinde ikincil hava savunma kabiliyetine sahip yüzey savaşı (ASW) muharebe görevlerini yerine getirmesi amaçlanıyor.

Gemilerin ana amacı, Rusya’nın açık deniz ekonomik bölgelerini korumak ve kıyı bölgeleri boyunca düşman savaş gemileri ile muharebe etmektir. Küçük bir boyuta sahip olan Buyan-M sınıfı korvetler, düşman bölgesinin derinliklerindeki hedeflere vurma kabiliyetiyle öne çıkıyor. Suriye’deki terörist hedefleri vurmak için 7 Ekim 2015’te Hazar Denizi’nden ilk Kalibr SS-N-30A seyir füzelerinin fırlatılmasında etkili oldu. Grayvoron, 30 Ocak 2021’de hizmete girerken, Vyshny Volochyok, 1 Haziran 2018 tarihinde hizmete girmiştir.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!