SON DAKİKA

Rusya’dan Ermenistan’a Askeri Takviye

Rusya, Ermenistan’ın güneyindeki Azerbaycan sınırına yakın iki yeni bölgeye ‘ilave güvenlik teminatı’ olarak asker gönderdi. Ermenistan’a yapılan Rus takviyesinin, altı hafta süren savaşın sonunda imzalanan anlaşma kapsamında olduğu belirtilirken, yaşanan bu gelişmenin Moskova’nın bölgedeki hakimiyetini perçinlediği ileri sürülüyor.

Bu haber 04 Mayıs 2021 - 14:27 'de eklendi. Son Güncelleme4 Mayıs 2021 - 14:33
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rus haber ajansı Interfax’ta yer alan habere göre, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada “102. Rus askeri üssünün iki müstahkem mevkisi Syunik bölgesinde kuruldu” dedi. Azerbaycan ve Nahçıvan arasında bulunması nedeniyle stratejik bir konumda olan Syunik’teki Rus varlığıyla ilgili konuşan Paşinyan, “Bu sadece Syunik bölgesi için değil, Ermenistan için ilave bir güvenlik teminatıdır” dedi. 

Daha önce Ermenistan Savunma Bakanı, Syunik’te Rus varlığının artırılması ve Azerbaycan’a daha yakın asker konuşlandırılmasını istediğini söylemişti. 

Reuters’ta yer alan bir haberde, Dağlık Karabağ’daki Azerbaycan zaferinin ardından imzalanan antlaşmaya göre Rusya’nın bölgeye, barış gücü olarak 2 bin asker göndermiş olduğu bildirildi. Diğer yandan, savaşı bitiren anlaşma sonunda Rusya’nın bölgedeki etkinliğini artırması, Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı kazandığı Dağlık-Karabağ zaferini gölgelediği düşünülüyor. 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!