SON DAKİKA

Rusya ve Tacikistan’dan Ortak Tatbikat: Her İki Ülkeden 51 Bin Asker Katılıyor

Rusya ve Tacikistan silahlı kuvvetlerinin katıldığı ortak askeri tatbikat, Tacikistan’ın Afganistan sınırı yakınındaki Hatlon bölgesinde gerçekleştiriliyor.

Bu haber 20 Nisan 2021 - 15:06 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Tacikistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Hatlon vilayetindeki Sambulı, Harbmaydon ve Momiak askeri poligonlarında başlayan ortak tatbikata, her iki ülkeden 51 bin asker katılıyor.

Tatbikata katılan askerler, yasa dışı yollarla Tacikistan’a giren silahlı çeteleri etkisiz hale getirme temasını işleyecek. Tacikistan ve Rusya silahlı kuvvetleri, tatbikat boyunca, yasa dışı yollarla ülkeye giren silahlı çeteleri tespit ederek, imha etmeye yönelik askeri komuta, manevra, savunma ve saldırı becerilerini sergileyecek.

Ülkede 23 Nisan’da sona erecek tatbikata, Tacikistan 9 bin asker ve 40 bin yedek asker ile katılırken, Rusya da bu ülkedeki askeri üssünde görev yapan askerlerinden 2 biniyle tatbikatta yer alıyor. Tatbikata binden fazla askeri araç ve top ile 20 uçak ve helikopter de destek verecek.

Tatbikatın son gününü, Tacikistan Savunma Bakanlığı ve Rus askeri üssünün bağlı olduğu Rusya Merkez Askeri Bölge üst düzey yöneticileri izleyecek.

Atatürk'ün Katilleri

Rusya’nın Tacikistan’da 7 binden fazla askerinin görev yaptığı üs, iki ülke arasındaki anlaşma uyarınca 2042’ye kadar faaliyet gösterecek.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!