SON DAKİKA

‘Rusya, Türkiye ve İran, Ortadoğu’da ‘yeni düzen ekseni’ kurdu

Soçi’de bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suriye’nin geleceğini ele aldı.

Bu haber 23 Kasım 2017 - 19:18 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Soçi’de bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suriye’nin geleceğini ele aldı.

RİA Novosti için kaleme aldığı makalede Mirzayan, Batılı ülkeler için uluslararası siyasette ‘şer ekseni’ anlayışının hakim olduğunu belirtti. Eski ABD Başkanı George Bush döneminde bu eksende İran, Irak ve Kuzey Kore’nin yer aldığını anımsatan Mirzayan, Barack Obama dönemindeyse Irak’ın eksenden çıkarılarak yerine Rusya’nın eklendiğini kaydetti.

‘ABD, ORTADOĞU’DAKİ ROTASINI KAYBETTİ’

Rusya’nın ise ABD’ye şer eksenleri kurmak yerine ‘düzen ekseni’ kurmayı önerdiğini hatırlatan Mirzayan, Moskova’nın Washington’un bu eksen dahilinde Ortadoğu’da önemli rol oynamasını kabul ettiğine dikkat çekti. Ancak ABD’nin bu ekseni kabul etmediğini ve Ortadoğu’daki rotasını kaybettiğini belirten yazar, günümüzde söz konusu düzen ekseninin Rusya, Türkiye ve İran tarafından kurulduğunu vurguladı.

‘PUTİN, ERDOĞAN VE RUHANİ, SOÇİ’DE YENİ EKSENİ ADETA TAKDİM ETTİ’

Öte yandan Mirzayan, Putin, Erdoğan ve Ruhani’nin dün Soçi’dek zirveyle adeta bu yeni ekseni takdim ettiğini ifade etti.

‘SURİYE’NİN KADERİ CENEVRE’DE DEĞİL, ASTANA’DA ÇİZİLECEK’

Yazar, sözlerini şöyle sürdürdü: “IŞİD ve El Nusra’yı (yeni adıyla Fetih el Şam) yenen bu üçlü, Suriye’nin geleceğini belirleyecek. Bu açıdan ortak bildiride Cenevre kelimesinin olmaması ilgi çekici. Liderler, Astana formatının ve burada elde edilen sonuçların Suriye’de barış ve istikrarın tesisi açısından önemli olduğuna karar verdi. Böylelikle üç lider, ülkenin kaderinin Cenevre’de değil, Astana’da çizileceğinin altını çizdi.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!