SON DAKİKA

RUSYA TÜRK DOKTORUN ÖNERİSİNİ TEST ETMEYE BAŞLADI

Rusya’da korona virüs tedavisinde yeni bir yöntem test edilmeye başlandı. Sputnik News’in haberine göre Burnazyan Federal Tıp ve Biyoloji Merkezi doktorları, Covid-19 hastalarını basınç odasında tedavi etme yöntemini test etti.

Bu haber 19 Nisan 2020 - 22:00 'de eklendi.

Burnazyan Federal Tıp ve Biyoloji Merkezi Tıbbi Bölüm Başkan Yardımcısı Yuriy Udalov, dünyada yapılan birçok çalışmanın, normobarik oksijenasyonun olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

Yuriy Udalov, Federal Tıp ve Biyoloji Merkezi sisteminde bu yöntemin sporcuları iyileştirmek için kullanıldığını belirterek, çalışmanın sonuçlarının yayınlanmasından iki gün sonra doktorlar tarafından kullanılmaya başladığını kaydetti.

Rusya’da yayın yapan REN TV’ye konuşan Udalov, bu tedavi yönteminin klinik etkinliğinin kanıtlandığını ve ilk hastaya uygulanmaya başladığını ifade etti.

Söz konusu tedavi yönteminin özünün vücuda fazla oksijen vermek olduğunu ve bunun solunum cihazı yoluyla veya basınç odasında yapılabileceğini belirten Udalov, şu ifadeleri kullandı: “Basınç odaları farklı türlerdedir. Burada söz konusu olan, daha iyi oksijen penetrasyonu etkisi veren normobarik basınç odasıdır.”

Udalov, bu yöntemin, durumu orta derecede olan hastalar için uygun olduğunu da sözlerine ekledi. Bu tedavi yöntemi, Burnazyan Federal Tıp ve Biyoloji Merkezi doktorlarının yanı sıra, Rusya Federal Biyomedikal Ajansı uzmanları tarafından da kullanılıyor.

TÜRK DOKTORUN ÖNERİSİYDİ…

Yöntem, bir süre önce Türkiye’de Dr. Ayşegül Çoruhlu tarafından gündeme getirilmişti. Çoruhlu, makalesinde konuyu bilimsel açıdan izah ettikten sonra “Korona görüldüğü üzere hemoglobine saldırıp bizim kandaki oksijenimizi azaltıyor ki Furinler artsın, virüs de hücreye daha sıkı bağlansın. Covid 19 hastalığındaki oksijensizlik sorunu konusunda durum öyle bir noktaya geldi ki hekimler şu soruyu soruyor:

‘Bu Covid 19 gerçekten bir akciğer hastalığı mıdır, yoksa tıpkı ‘yüksek irtifa hastalığında’ olduğu gibi bir oksijenlenme hastalığı mıdır? Tedavimize yüksek irtifa hastalığı tedavisini de eklesek mi?’

Bunlar medikal dünyada yeni sorulardır. Yeni çözümler de gelecektir” demişti.

 

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!