SON DAKİKA

RUSYA, SURİYE’DEN LİBYA’YA PARALI WAGNER ASKERLERİNİ GÖNDERDİ

Libya ordusu, ekim ayından bu yana Suriye’den Halife Hafter kontrolündeki bölgelere paralı asker taşıyan 12 uçağın tespit edildiğini duyurdu. Söz konusu uçakların Suriye’den Şam Havaalanı ve Rusların Lazkiye ilindeki Hımeymim Hava Üssü’nden kalktığı, Libya’da Halife Hafter kontrolünde olan Bingazi’deki Benina Uluslararası Havalimanı ve El-Merc şehrinin güneyinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait El-Hadim Askeri Üssü’ne indiği belirtildi.

Bu haber 20 Aralık 2020 - 0:26 'de eklendi.
Abone ol

Libya ordusuna bağlı Öfke Volkanı Operasyonu’nun sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamaya göre, ekim ayından itibaren paralı asker taşıyan “Şam Kanatları Havayolları” şirketine ait 12 uçağın Halife Hafter kontrolündeki bölgelere iniş yaptığı belirtildi.

ŞAM VE LAZKİYE’DEN GELDİLER

AA’da yer alana habere göre açıklamada, söz konusu uçakların Suriye’den Şam Havaalanı ve Rusların Lazkiye ilindeki Hımeymim Hava Üssü’nden kalktığı, Libya’da Halife Hafter kontrolünde olan Bingazi’deki Benina Uluslararası Havalimanı ve El-Merc şehrinin güneyinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait El-Hadim Askeri Üssü’ne indiği belirtildi.

HAVAYOLU ŞİRKETİ SİLAH VE SAVAŞÇI TAŞIYOR

Açıklamada, Suriye’den Libya’ya getirilen söz konusu paralı askerlerin uyrukları ve sayısına ilşkin bilgiye yer verilmedi. Şam Kanatları Havayolları, Rusya’dan Suriye’ye silah ve savaşçı taşıdığı gerekçesiyle ABD yaptırımlarına tabi tutulmuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

BİNLERCE PARALI ASKER BULUNUYOR

Libya’da Birleşmiş Milletler nezdinde meşru hükümete karşı darbe amaçlayan Hafter saflarında, Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerlerin yanı sıra, Çad, Mali, Sudan ve Suriyeli binlerce yabancı paralı asker bulunuyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!