SON DAKİKA

Rusya, Karadeniz’de P-1000 Vulkan Gemisavar Füzesini Ateşledi

Moskova Kruvazörü atış tatbikatı sırasında 30 km uzaklıktaki hedefi P-1000 füzesi ile “başarılı bir şekilde vurdu”

Bu haber 04 Mayıs 2021 - 1:50 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

(defenceturk.net)’te yer alan habere göre; Rus Karadeniz Filosu yayın organının yayımladığı bildiriye göre Karadeniz Filosundan Slava sınıfı Moskova kruvazörü ilk defa Karadeniz’de P-1000 Vulkan gemisavar füzesini ateşledi.

Karadeniz Filosu komutanı Koramiral Igor Osipov atış testi ve Moskva için “Amiral gemisi verilen görevleri yerine getirmeye hazır.” ifadelerinde bulundu.

Tatbikat sırasında 20’den fazla savaş gemisi ve destek gemisi atış sahasının güvenliğini sağladı. Atış uygulaması, filo tatbikatının bir parçası olarak gerçekleştirildi.

Slava sınıfı kruvazör Moskova

Moskova, Rus Donanması’nda Project 1164 Slava sınıfı güdümlü füze kruvazörlerinin ilk gemisidir. Hayatına Slava olarak başladı. Slava, 1976 yılında Nikolyev’deki 61. Kommunara Gemi İnşa Fabrikasının 445 Tersanesinde kaynağı inşa edildi, 1979’da denize indirildi ve 30 ocak 1983’te hizmete girdi. 1990’da görevden alındı.

Atatürk'ün Katilleri

Slava, Nisan 1990’a kadar süren onarım için Aralık 1990’da Nikolyev’e döndü. Nisan 2000’de Moskova olarak yeniden görevlendirildi ve Karadeniz Filosunun amiral gemisi olarak Kynda sınıfı kruvazör Amiral Golovko’nun yerini aldı.

Moskova kruvazörü, Karadeniz Filosu’nun muharip gemilerinin en eskilerinden biridir. Filonun en yeni gemileri Amiral Grigorovich sınıfı firkateynler (4 adet) ve Buyan-M sınıfı korvetlerdir. Denizaltı filosu ise Kilo sınıfı havadan bağımsız tahrikli (AIP) denizaltılardan oluşur. Filoda tank çıkarma ve mayın avlama gemileri de bulunmaktadır. Karadeniz Filosu’nun merkezi Kırım’daki Sivastopol’dür (Akyar).

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!