SON DAKİKA

RUSYA ENERJİ BAKANI’NDAN ‘TÜRKAKIM’ AÇIKLAMASI! ‘1 OCAK 2020’DE FAALİYETE GEÇMESİ BEKLENİYOR’

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinin ilk kolunun 1 Ocak 2020’de faaliyete geçirilmesinin beklendiğini ifade etti.

Bu haber 26 Temmuz 2019 - 16:45 'de eklendi.
Antalya’da düzenlenen Türkiye-Rusya İş Konseyi 20. Toplantısı çerçevesinde gazetecilere konuşan Novak, TürkAkım projesinin ilk kolunun 1 Ocak 2020’de çalışmaya başlamasının beklendiğini ifade etti.

‘PROJENİN İKİNCİ KOLU BULGARİSTAN’DAN GEÇECEK’

Novak, ayrıca TürkAkım’ın ikinci kolunun Yunanistan’dan değil, Bulgaristan’dan geçeceğini ifade etti.  Novak “Projenin ikinci kolu Bulgaristan, Macaristan ve Sırbistan’dan geçecek. Doğrudan Bulgaristan’dan geçecek” dedi ve projenin ikinci kolunun başlatılmasının Avrupa ülkelerindeki gaz aktarım altyapısının inşasına bağlı olduğunu, projenin Bulgaristan’a uzatılması yönündeki çalışmaların program doğrultusunda ilerlediğini kaydetti. Bulgaristan’daki altyapı inşa süreçleri ile ilgili bir endişe olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Novak “Gazprom ile Bulgaristan Enerji Bakanlığı arasında bir anlaşma, yol haritası var. Proje yol haritasına uygun biçimde gerçekleştiriliyor” dedi.

‘TURİST SAYISINDA YENİ BİR REKOR BEKLENİYOR’

Yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla Rusya’dan Türkiye’ye turist akışında yüzde 36 artış gözlemlendiğini belirten Novak “Bu yıl Rusya’dan gelen turist sayısının 6 milyonu aşmasını bekliyoruz. Bu yeni bir rekor olacak” dedi.

‘ULUSAL PARA BİRİMLERİYLE ÖDEMELER YÜZDE 34 SEVİYESİNDE’

Novak, Rusya ve Türkiye arasındaki ticari ödemelerin yaklaşık üçte birinin ulusal para birimleriyle yapıldığını ifade etti. Novak, “Ürün ve hizmetler için ulusal para birimleriyle yapılan ödemelerin oranının artmasnı destekliyoruz. Şu anda bu oran yüzde 34 seviyesinde” dedi.

‘ULUSAL PARA BİRİMLERİYLE ÖDEMEYE İLİŞKİN ANLAŞMA HAZIRLANDI’

Rus basınına yansıyan ‘Moskova ve Ankara, ulusal para birimleriyle yapılacak ödemelerle ilgili bir hükümetlerarası anlaşma hazırlıyor’ haberlerini değerlendiren Novak, “Evet, anlaşma hazırlandı ve dışişleri bakanlıkları, merkez bankaları ve Türk partnerler tarafından inceleniyor” yanıtını verdi.

‘TÜRKİYE 6. BÜYÜK TİCARİ PARTNERİMİZ’

Bu arada Novak, Türkiye’nin 2018 yılında 25.5 milyar dolarlık ticaret hacmiyle Rusya’nın en büyük 6. büyük ticari partneri olduğunu, 2019’un ilk 5 ayında 10 milyar dolar seviyesine ulaşıldığını ve amaçlarının ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmak olduğunu ifade etti.

‘TÜRKİYE, RUS YATIRIMCILARI PETRO-KİMYA PROJELERİNE BEKLİYOR’

Novak, Türk hükümetinin Rus yatırımlarının Türkiye’deki petro-kimya projelerine katılmasına ilgi gösterdiğini de belirterek, “Henüz somut görüşmeler yok ancak yakın gelecekte şirketler arasında görüşmeler yapılabilir” diye ekledi. 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!