SON DAKİKA

Rusya Donanması’nın Envanterine 3 Yeni Nükleer Denizaltı Katılacak

Rusya Donanması Komutanı Nikolay Yevmenov, biri ‘Knyaz Oleg’ stratejik denizaltısı ve ikisi ‘Kazan’ ve ‘Novosibirsk’ çok amaçlı denizaltıları olmak üzere üç nükleer denizaltılarının bu yıl sonuna kadar donanmaya katılacağını söyledi.

Bu haber 20 Mart 2021 - 0:29 'de eklendi.
Abone ol

Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi yayın organı Krasnaya Zvezda gazetesine demeç veren Yevmenov, Rus donanmasının savunma kapasitesinin güçlendirilmesi için atılacak adımlardan bahsetti.

Yevmenov, Borey-A projesi kapsamında geliştirilen ‘Knyaz Oleg’ stratejik denizaltısı ile Yasen projesinin ürünleri olan ‘Kazan’ ve ‘Novosibirsk’ denizaltı füze kruvazörlerinin yıl sonuna kadar Rusya Donanması’nda göreve başlayacağını ifade etti.

Yıl sonuna kadar 14 teslimat planlanıyor

Söz konusu denizaltıların nükleer kapasiteli olduğunun altını çizen Yemenov, “Bu denizaltıların silah ve teknolojik donanım bakımından yeni özelliklere sahip olduğunu emin bir şekilde söyleyebilirim. Bu, adı geçen denizaltılarla günümüz küresel koşullarında ilgili görevleri yerine getirme sürecindeki etkinliği artıracak” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Aralık ayında Sevmaş gemi yapım tesisini ziyaret eden Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksey Krivoruçko, bu tesisin 2027’ye kadar Borey-A ve Yasen-M projeleri kapsamında geliştirilen 14 nükleer denizaltıyı Rusya Donanması’na teslim etmeyi planladığını söylemişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR