SON DAKİKA

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN KRİZ ÇIKARACAK AÇIKLAMA: DAĞLIK KARABAĞ’A TÜRK GÖZLEMCİLER GİRMEYECEK

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bölgede Türk gözlemci olmayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise AKP grup toplantısında yaptığı açıklamada, “Türkiye, Azerbaycan ve Ermensitan anlaşmasının uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde Rusya’yla birlikte yer alacak” demişti.

Bu haber 12 Kasım 2020 - 15:57 'de eklendi.
Abone ol

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, düzenlediği basın toplantısında Dağlık Karabağ’daki durumun izlenmesi için bir Rus-Türk gözlem merkezi oluşturulacağını doğruladı. Lavrov, bu merkezin uzaktan insansız hava araçları ile denetim yapacağını ve Türk gözlemcilerin Dağlık Karabağ’a girmeyeceğini söyledi.

Sergey Lavrov, “Merkez, İHA’lar ve sahadaki özellikle de tüm temas hattındaki durumu tespit etme imkanı sunan diğer teknolojiler de dahil teknik objektif izleme araçlarını kullanarak uzaktan çalışacak ve hangi tarafın ateşkese uyduğunu, hangisinin ateşkesin ve tüm askeri faaliyetlerin koşullarını ihlal ettiğini belirleyecek” dedi.

Lavrov açıklamasında, Türk gözlemcilerin hareket alanının ortak gözlem merkezi için belirlenecek Azerbaycan topraklarındaki alanla sınırlı olacağını ve bu merkezin Dağlık Karabağ’da çatışmaların yaşandığı bölgeye uzak bir noktada bulunacağını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı, Türk barış gücü birliklerinin Dağlık Karabağ’a girmemesi konusunun 10 Kasım günü Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri tarafından imzalanan anlaşma metninde açık şekilde yer aldığını da söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü AKP TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde, Rusya ile birlikte yer alacaktır” demişti.

DÜN NE DEMİŞLERDİ?

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise dün yaptığı açıklamada Karabağ’daki çatışmaların sonlanması anlaşmasıyla sonuçlanan görüşmelerde Karabağ’a Rus-Türk barış güçlerinin beraber konuşlandırılması konusunun hiç ele alınmadığını söyledi.

Peskov soru üstüne, “Hayır, (Rus-Türk) ortak barış güçlerinden bahsedilmedi. Bu konu hiçbir zaman ele alınmadı. (Türkiye ile) ortak işbirliği bölgemiz Karabağ’da yer almayacak, Azerbaycan topraklarında yer alacak, burada bir izleme merkezi oluşturulması söz konusu” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Karabağ’da ateşkese uyulup uyulmadığının denetimi için Rus ve Türk güçlerin görev yapacağı gözlem merkezinin ‘işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarında’ yer alacağı şeklindeki ifadeleri de Kremlin Sözcüsü’ne soruldu.

Peskov böyle bir şey konusunda anlaşmadıklarını belirtti ve söz konusu merkezin Azerbaycan’ın ‘geleneksel topraklarında’ yer alacağını ekledi.

Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dünkü telefon görüşmesine dair Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Türkiye’nin de Ermenistan işgalinden kurtarılan topraklarında Azerbaycan tarafından belirlenecek bir mahalde tesis edilecek Ortak Merkez marifetiyle Rusya ile ateşkes için gözlem ve denetim faaliyetinde bulunacağı’ ifadeleri yer alıyordu.

ALİYEV NE DEMİŞTİ

Azerbaycan lideri İlham Aliyev, bugün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ı kabul ettiği görüşmede şu açıklamayı yapmıştı:

“Bugün kardeşim (Cumhurbaşkanı Erdoğan) ile görüşme sırasında, özellikle ateşkes kontrol merkezinde Türk-Rus ortak faaliyeti değerlendirdik. Bunun çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bu, bölgedeki yeni işbirliği formatı. Biz her zaman, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmasında Türkiye ve Rusya’nın eşit rol almasını istedik ve bugün bunu başardık”

***

ÇETİN: 1991’DE BAKAN OLDUĞUMDA EN ÇOK UĞRAŞTIĞIM KONULARDAN BİRİYDİ

CHP eski Genel Başkanı ve 1991-1994 yıllarında Türkiye Dışişleri Bakanlığı yapan Hikmet Çetin, İlham Aliyev’in başından beri barıştan yana olduğunu ve Azerbaycan’ın mecburen silahlı gücünü ve savaşı bir noktaya kadar götürmek durumunda kaldığını belirtti. Azerbaycan’ın çok güçlü olarak masaya oturduğunu belirten Çetin’e şu soruları yönelttik:

1-AZERBAYCAN SAVAŞI NASIL BU NOKTAYA GETİRDİ?

1991’de Bakan olduğumda en çok uğraştığım konulardan biriydi bütün Cumhuriyetler bağımsızlığını yaşarken Azerbaycan kendini Ermeni saldırısı ile karşı karşıya buldu.

Azerbaycan askeri gücünü kullanarak bu noktaya geldi. Bundan sonra kalan yerler için barış masasına oturulacak ama Azerbaycan çok güçlü olarak oturacak orada, galip gelmiş olarak oturacak. Bizim Lozan’da galip olarak masaya oturduğumuz gibi Aliyev de galip olarak oturacak. Topraklardan bir ödün vereceğini sanmıyorum.

2-KARABAĞ’DA SON DURUM NE OLACAK?

Azerbaycan toprağı olmasına rağmen Karabağ bölgesiyle bağlantılar nasıl olacak bu durumlar görüşme masasında çünkü orada çok miktar da Ermeni var. Kendi topraklarını kaybeden Azerbaycanlıların ne kadarı Karabağ’a gidecek? Tabi güvenlik sağlandıktan sonra gidecekler. Orada güvenlik sağlanması lazım. Bu birlikteliği yaşamak için de çok önemli bir çaba göstermek lazım. Güney Kafkasya’nın barışa ve güvene ihtiyacı var.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

3-ŞİMDİ TÜRKİYE NE YAPMALI?

Azerbaycan’ın böyle bir morale ihtiyacı vardı. Rusya’dan barış gücü gidecek. Türkiye bir şekilde gözlemci durumuyla orada olacak. Türkiye’nin bütün bu süreçlerde masada olması lazım. Azerbaycan’la Türkiye arasındaki ilişki kardeşlik ilişkisidir. Hiçbir şekilde bozulmayacak olan bir ilişki söz konusu.

4-TÜRKİYE RUSYA İLŞİKİLERİ BU SÜREÇTE NASIL İŞLEDİ?

Suriye’de gerektiğinde beraber gerektiğinde karşı karşıya oluyor Türkiye-Rusya. Fakat burada beraber olmayı teşvik eden çok olay var. Türkiye’ye ihtiyaç olduğunu göreceklerdir bu süreç içinde.

TAŞKIRAN: AZERBAYCAN İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR ASKERİ VE SİYASİ BAŞARIDIR

Doktora tezi Karabağ sorunu üzerine olan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran şu sorularımızı yanıtladı:

1-ÇATIŞMALAR SONUCUNDA AZERBAYCAN NE KAZANDI?

Azerbaycan Karabağ’da kurtardığı yerler ve Karabağ dışındaki yedi bölgeyi tam olarak geri almış görünüyor. 45 günde 30 yıldır işgalde olan topraklarını kurtardı. Bu durum Azerbaycan’ın birlik-beraberlik sürecine de katkı sağlar. Mevcut iktidarı güçlendireceği de kesin. Keşke demokratikleşme sürecine de katkı yapacağını söyleyebilsek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, imzalanan anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan, Rus barış güçlerinin Karabağ’a gönderilmesi konusunda anlaştı. Karabağ anlaşması, meselenin adil bir şekilde Azerbaycan ve Ermeni halkının çıkarları doğrultusunda çözülmesine yardımcı olacaktır. Karabağ’daki Azeri ve Ermeni güçleri tuttukları mevzide kalacaklar” ifadelerini kullandı. 

2-RUS ASKERLERİNİN KARABAĞ’DA OLMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Türk askeri olmadan da Karabağ’a konuşlanacak 2000 Rus askeri artık Azerbaycan için bir tehlike arz etmez. Sadece Rusya’ya prestij sağlar, o kadar. ‘Rusya tekrar Azerbaycan’a girdi. Girdiği yerden çıkmaz” şeklinde değerlendirmeler doğru değil bence.

Ama keşke Ruslar girmeseydi, keşke Türk askeri de Karabağ’da olsaydı. 1920’de Ermenistan’a verilen Zengezur’dan Nahcıvan’a 5 kilometre genişliğinde bir koridor açılmasının görüşmelerde onaylanması büyük ve tarihi bir adım bence.

3-TÜRKİYE AÇISINDAN BU SAVAŞIN BİTMESİNİN ÖNEMİ NE?

Türkiye’nin hem kendine güveni, hem de uluslararası alanda etkisi artmış oldu. Azerbaycan yanında açık ve net duruşu, belki Rusya ile bazı görüşmeleri bu son sonucun alınmasında önemli bir etken olmuştur. Ama artık Rusya bütün hesaplarında Azerbaycan ve Türkiye’yi dikkate alacaktır.

Doktora tezini Karabağ sorunu üzerine yazan Doç. Dr. Gökmen Kılıçoğlu sorularımıza şöyle yanıt verdi:

1-RUSYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ ASKERİ VARLIĞINDAN ENDİŞE DUYMALI MIYIZ?

Özellikle Ekim ayı döneminde Azerbaycan topraklarından Rus Ordusu’nun atılmasına yönelik ciddi bir başarı bir elde edilmişken, barış görünümü altında bile olsa Azerbaycan içerisine Rus askerlerinin girmiş olması biraz endişe yaratıyor.

2-TÜRKİYE AÇISINDAN BU SAVAŞIN EN BÜYÜK KAZANIMI NEDİR?

Nahçivan’dan bir hat alınması buradan ana ülke ile bir bağ kurması da sevindirici. Fakat oranın da Rusya’nın kontrolünde olması Türkiye’nin buraya gözlemci olarak dahil olamamış olması rahatsız edici bir durum. Çünkü Nahçivan’ın statüsü itibariyle zaten Türkiye oraya gözlemci durumunda. Bu da bizim için Azerbaycan’da eleştirilen konulardan bir tanesi.

3-RUSYA- TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ NASIL BİR DÖNEM BEKLİYOR?

Bir yandan da Türkiye ile rekabet içerisinde ama burada da Suriye’de olduğu gibi birlikte hareket etme zorunluluğunu anladığını görüyoruz. Burada baskın aktör olmayı devam ettirmek isteyecek ama istese bile Türkiye’yi tamamen buradan atamayacağını bildiği için bir şekilde dengeli ilişki yürütmeye çalışacaktır.

Yani Rusya’nın burada nasıl tavır koyacağı Türkiye için önemli. Rusya burada gerçekten barışı koruma gibi değilde Karabağ Ermenilerini koruma gibi bir faaliyet gösterirse Türkiye ile ilişkileri zaten gerilecektir

ZENGENUR HATTI’ININ ÖNEMİ NE?

Zengezur Hattı Türk dünyasını bölmek için ortaya koyulmuş olan bir hattır. Şu anda en azından kontrol sağlanmış olursa orada İran’ın orayı kontrol kısmı nispeten azalmış olacak hem ülke içerisinde hem de Türkiye’den geçecek ürünlerin Orta Asya’ya ulaşacak şekilde Ermenistan’ı pas geçerek direk Azerbaycan üzerinden Orta Asya’nın kalbine kadar ulaşabileceksiniz. Türkiye’nin Ermenistan ile ticari ilişkilerinin yok seviyesinde olduğunu düşürsek bu bizim için anlamlı olacak. Hem siyasi anlamda hem ticari anlamda diplomatik anlamda birçok avantajları olacak bizim için. Hem Azerbaycan ülkesel bütünlüğünü sağlaması açısından hem de Türk dünyasının Anadolu’yla kavuşması açısından önemli bir güzergah olacaktır orası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!