SON DAKİKA

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI LAVROV: DAĞLIK KARABAĞ’A RUS ASKERİ GİREBİLİR

Türkiye’nin Dağlık Karabağ tutumunu eleştiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus askeri birliklerinin Karabağ’daki iletişim hattına konuşlandırılması gerektiğini savundu.

Bu haber 15 Ekim 2020 - 16:48 'de eklendi.
Abone ol

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türkiye’yi hiçbir zaman stratejik müttefikimiz olarak sınıflandırmadık. Türkiye çok yakın bir partnerimiz. Söz konusu partnerliğin birçok alanda stratejik mahiyeti var” dedi.

Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki eylemleri konusunda şeffaf olması gerektiğini savunan Lavrov, katıldığı radyo yayınında, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin niteliğine dair bir soruyu yanıtladı. Lavrov’a, Dağlık Karabağ savaşıyla ilgili olarak, “Türkiye’ye son dönemde birçok yerde rastlıyoruz. Diğer yandan, Türkiye’nin aynı zamanda stratejik müttefikimiz olduğunu beyan ediyoruz. Bu nasıl olur? Biz onlarla (Türkiye) neyiz” diye soruldu.

Lavrov bu soruya “Türkiye bizim ortağımızdır” diye yanıt verdi ve şöyle devam etti:

“Rusya hiçbir zaman Türkiye’nin stratejk ortağımız olduğunu söylemedi. Türkiye partnerimizdir. Suriye’de birlikte çalışıyoruz, Suriye krizini çözmeye gayret ediyoruz. Türkiye bölgedeki çıkarlarını geliştirmeye çalışıyor. Bu bölgede, kendi sınırlarının dışında çıkarları olan ülke var.” Libya’da da Türkiye ile etkileşim içinde olduklarını hatırlatan Lavrov, Libya’da da uzlaşma aramak gerektiğinin altını çizdi. Ankara’nın Karabağ’daki tutumuyla hemfikir olmadıklarını da belirten Lavrov, “Türkiye Dağlık Karabağ’daki eylemleri konusunda şeffaf olmalıdır” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, şöyle devam etti:

“Karabağ sorununda askeri çözüm kabul edilemez. Türkiye’nin Karabağ sorununun askeri çözümünün mümkün olduğu yönündeki kanısına katılmıyoruz. Aynısını (Azerbaycan) Devlet Başkanı Aliyev de birkaç kez dile getirdi, bu bir sır değil.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rus askeri birliklerini Karabağ’daki iletişim hattına konuşlandırılmasının doğru olacağını öne süren Lavrov, nihai kararın Bakü ve Erivan’a ait olduğunu dile getirdi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!