SON DAKİKA

Rus uzman: Putin’in Ankara ziyaretinin S-400’lerin alındığı bir dönemde gerçekleşmesi anlamlı

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Yakın ve Orta Doğu Ülkeleri Araştırma Merkezi Türkiye Bölümü kıdemli araştırma görevlisi Dr.

Bu haber 29 Eylül 2017 - 17:16 'de eklendi.

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Yakın ve Orta Doğu Ülkeleri Araştırma Merkezi Türkiye Bölümü kıdemli araştırma görevlisi Dr. Andrey Boldırev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretini Sputnik’e değerlendirerek şunları söyledi:

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştiği görüşmenin genel sonuçlarını değerlendirirken, her şeyden önce Rusya-Türkiye ilişkilerinde 2016 yılının ortasında başlayan olumlu dinamiğin hızla gelişmeye devam ettiğini söylemek gerekir.

Taraflar yine bölgesel ve ikili ilişkilerin gündemini oluşturan konularda iki ülkenin tutumlarının benzediğini açıkladılar. İki ülkenin liderleri Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünü destekleyip Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri ile ilgili ortak çalışmalarını devam etmeye hazır olduğunu belirttiler. Putin ve Erdoğan, ayrıca ikili ticaretin büyümesini ve turistik değişimlerin artışını belirterek ekonomik işbirliği ile ilgili konuları da ele aldılar.

Putin’in Ankara ziyaretinin, Türkiye tarafından Rus S-400 sistemlerinin alındığı koşullarda gerçekleşmesi çok önemlidir. Bu anlamda bu ziyaret, bizim stratejik ilişkilerimizde artan olumlu dinamiğin açık bir belirtisi olarak sayılabilir. Türkiye’nin, ABD’nin baskılarına rağmen Rus hava savunma sistemlerini alma kararlılığı Moskova’da büyük bir takdirle karşılanmıştır.

Hiç kuşkusuz bu ziyaretle tarafların, bütün temel konularda yakınlaşma eğiliminde olduğu bir kere daha onaylamıştır.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!