Rus uzman: Erdoğan, S-500 konusunda biraz önden gidiyor

Erdoğan’ın Sırbistan dönüşü uçakta yaptığı “Sayın (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’le görüşmelerimizde işi S-400’lerle bitirmeyi düşünmüyoruz.

Rus uzman: Erdoğan, S-500 konusunda biraz önden gidiyor
Yayınlama: 13.10.2017
1
A+
A-

Erdoğan’ın Sırbistan dönüşü uçakta yaptığı “Sayın (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’le görüşmelerimizde işi S-400’lerle bitirmeyi düşünmüyoruz. S-500’lerle ilgili de görüşmelerimiz oldu” açıklamasını Sputnik için değerlendiren Korotçenko, “S-500 sistemleri, öncelikle Rusya ordusu için geliştirildi. Dolayısıyla bu sistem ordu envanterine dahil edilene kadar S-500 sevkiyatına ilişkin bir karar alınmayacak. Bence bu sistem test edildikten sonra yaklaşık 10 yıl boyunca sadece orduya sevk edilecek” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN’IN SÖZLERİ SİYASİ NİTELİK TAŞIYOR’

Bu arada Korotçenko, Erdoğan’ın S-500 satın alma isteğinin siyasi nitelik taşıdığını vurguladı.

Korotçenko, “Önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye S-500 sistemleri sevkiyatı söz konusu olamaz. Şu aşamada Türkiye için en uygun strateji S-400’leri satın almaya devam etmek olacaktır” dedi.

Erdoğan uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, “S-400’lerle alakalı herhangi bir sıkıntı yok. Birinci pakette ortak üretimimiz olmayacak. Ama ikinci paketten itibaren artık ortak üretimin adımlarını inşallah atacağız. Sayın Putin’le görüşmelerimizde işi S-400’lerle bitirmeyi düşünmüyoruz. S-500’lerle ilgili de görüşmelerimiz oldu” demişti.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı