SON DAKİKA

Rus firmasından yük alan gemi, İskenderun Körfezi’nde batmaya başladı

İskenderun Körfezi’nde bir Rus firmasından yük alan T.

Bu haber 19 Ağustos 2017 - 6:59 'de eklendi.
Abone ol

İskenderun Körfezi’nde bir Rus firmasından yük alan T.C. bayraklı İKRA isimli yük gemisi açıldıktan sonra makine dairesinden su almaya başladı. Kaptanın ‘acil’ kodu üzerine mürettebatın tahliyesi için Sahil Güvenlik ekipleri operasyon başlattı. Kısa sürede gemiye gelen sahil güvenlik ekipleri 10 personeli kurtardı.

Öte yandan gemi, İskenderun Körfezi açıklarında batmaya terk edildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan geminin çarkçıbaşısı Sabri Çörüz, olay sırasında vardiyacı olduğunu söyledi. Makine dairesindeki su baskınını haber veren sintine alarmının çalmaya başladığını belirten Çörüz, “Korkunç bir andı. Vardiyacıydım. Birden alarm çaldı. Sintine alarmı çalınca, su şarıltısı geldi. Bir baktım su geliyor. Hemen süvariye geminin delindiği haberi verdim. Biz o deliğe müdahale ederken, ikinci bir delik daha açıldığından müdahale yapamadık. Yaklaşık 20 mil açıklardaydık büyük korku yaşadık. Sahil güvenliğe haber verdik geldiler aldılar çok şükür” ifadelerini kullandı.

‘ELİMLE KAPAMAYA ÇALIŞTIM’

Gemi mürettebatlarından Salih Marantoz da rulo sac yüklü gemiyle Yalova Limanı’na gittiklerini anlattı. Birden sintine alarmının çaldığını ifade eden Marantoz, “Makine dairesindeki delik çok dar bir yerdeydi, ben çekiçle bir yeri kırarak ancak girebildim. Müdahale etmeye çalıştım. Önce deliği elimle kapadım. Başka yerden patlak verince, mecburen makineyi terk etmek zorunda kaldım.” şeklinde konuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Mürettabat Şefik Ezer ise vardiyadayken birden geminin su aldığını gördüğünü ve çarkçıbaşına bildirdiğini dile getirdi.

Daha sonra güverteye çıkma talimatının geldiğini kaydeden “Bavullarımızı toplayıp güverteye çıktık. Sonra sahil güvenlik geldi ve bizi kurtardı. Çok yorgunuz” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!