SON DAKİKA

Rus Dışişleri: Kürtleri Türkiye’yle konuşuyoruz, Suriye’deki siyasal sürece katılımları için her şeyi yapıyoruz

Zaharova ayrıca, Soçi’de düzenlenecek Suriye konulu kongreye Kürtlerin davet edildiğini de tekrarladı.

Bu haber 25 Ocak 2018 - 17:08 'de eklendi. 59

Zaharova ayrıca, Soçi’de düzenlenecek Suriye konulu kongreye Kürtlerin davet edildiğini de tekrarladı.

Zaharova haftalık basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soru karşısında, “Rusya, (Kürt sorununu Türkiye’yle) elbette konuşuyor. Bunu, hem (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov hem  de diğer Rus yetkililer yapıyor. Birkaç yıldır Kürt siyasi güçlerin Suriye’deki siyasal sürece dahil edilmesi için gereken her şey yapılıyor” dedi.

Zaharova ayrıca, şu anda tamamen Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin hazırlıklarına odaklandıklarını kaydedip “Kürt temsilcilere (kongre için) davetiye gönderildi. Yanıtı artık onlarda aramak gerek. Davetiyeti kabul edip etmemek ve dolayısıyla bu formata (kongreye) aktif bir biçimde katılmayı kabul edip etmemek onların cevabını bulması gereken bir soru” dedi.

Daha önce çeşitli Kürt temsilciler, Rusya’yı, Türkiye’nin Afrin’e yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı’na ‘göz yummakla’ suçlayıp bu nedenle Soçi’deki kongreye katılmayacaklarını söylemişti.

‘BENİM İZLENİMİME GÖRE KÜRT HALKI ANCAK UYGUN VE GEREKLİ OLDUĞUNDA KULLANILIYOR’

Zaharova, Kürtlerin Suriye’deki rolüne ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi: “Kürt faktörü, Batılı partnerlerimiz tarafından da dahil olmak üzere, yıllardan beri kullanılıyor. Fakat bu Kürtlerin yararına olacak şekilde yapılmıyor. Benim izlenimime göre, Kürt halkı ancak uygun ve gerekli olduğunda kullanılıyor.”

Bu arada Zaharova daha önce de Rusya’nın girişimi ile Soçi’de 29-30 Ocak’ta düzenlenecek kongre için 1600 Suriyeliye davet gönderildiğini söylemişti. Hem Suriye hükümetinden hem de muhaliflerden temsicilerin davet edildiği kongrede, ülkenin yeni anayasasının tartışılması bekleniyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın