RUS DİPLOMAT’TAN FLAŞ AÇIKLAMA!

Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin karmaşıklığına dikkat çeken Rus diplomat Andrey Baklanov, iki ülkenin arasındaki görüş farklılıklarının Suriye’nin kuzeyindeki durumdan kaynaklandığını belirtti.

RUS DİPLOMAT’TAN FLAŞ AÇIKLAMA!
Yayınlama: 01.12.2018
3
A+
A-

Astana’daki müzakereler neyi gösterdi? ‘ adlı yuvarlak masa toplantısına katılan Rusya Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı danışmanı Andrey Baklanov, Ankara-Şam diyaloğunun geleceği ve Suriye’deki barış süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baklanov, Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin karmaşıklığına dikkat çekerek, iki ülkenin arasındaki görüş farklılıklarının Suriye’nin kuzeyindeki durumdan kaynaklandığını belirtti.

‘KÜRT SORUNU İLE İLGİLİ HENÜZ BİR ÇÖZÜM YOK’

Baklanov, “Şu anda farklı konular ağır bastı, ancak ülkedeki barışçıl çözüm etabı tamamlanır tamamlanmaz 2. etap sorunları ortaya çıkacak. Rusya’nın Suriye-Türkiye etkileşiminin her şeyden önce Türk tarafı için uygun olacak şekillerini önermesi gerekecek. Bu zor bir süreç olacak, zira Kürt sorunu ile ilgili henüz bir çözüm yok” diye konuştu. Rus diplomat, Türkiye ve Suriye’nin görüşlerinin birçok konuda uyuşmaması nedeniyle bu iki ülkenin arasında arabuluculuk rolünün Rusya için hiç te kolay olmayacağını vurguladı.

‘AMERİKALILAR MAĞLUP OLMAK İSTEMİYOR’

ABD’nin her yönteme başvurarak Ortadoğu’daki etkisini korumak için Suriye’deki konumunu güçlendirmeye çalışacağını söyleyen Baklanov, “Şam ve Moskova’ya yönelik propaganda mücadelesi giderek güçlenecek, Amerikalılar mağlup olmak istemiyor ve imajlarını korumaya, bir şekilde Ortadoğu’da hala etkili olmaya devam ettiklerini göstermeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘ABD, MİLİTANLARIN BÖLGEDE KALABİLMESİ İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYOR’

ABD’nin büyük bir olasılıkla Suriye karşıtı kampanyaya devam edeceğini söyleyen diplomat, “Görünüşe göre ABD Suriye’deki askerlerini korumakla kalmayıp sayısını arttırmak ta istiyor. Amerikalılar militanların bölgede mümkün olduğu kadar uzun kalması için ellerinden geleni yapıyor, barış sağlama girişimlerini pasifleştirecek. Astana görüşmelerinin arifesinde Halep’e yönelik kimyasal saldırı gerçekleştirildi, bu kesinlikle bölgedeki bölünmeyi destekleyecek türden bir girişim. Uluslararası toplum, garantör ülkeler Halep’e yönelik son saldırı dâhil kimyasal saldırıları daha aktif bir şekilde soruşturmalı. Tarafları daha da uzaklaştırmayı amaçlayan bu tür provokasyonlar, ülke topraklarının üçte birinin merkezi yönetime dönmemiş olmasından kaynaklanıyor. Örneğin birçok Arap aşiret reisi, Kürt birliklerin eylemlerinden şikâyetçi olarak Türkiye’den koruma istedi” diye konuştu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı