SON DAKİKA

RUS ASKERİ DOKTORDAN KORKUTAN AÇIKLAMA

Rus askeri doktor Yarbay Aleksey Vodovozov, yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) daha önce yaşanan veba salgınlarına kıyasla insanlar için daha zararsız olduğunu belirterek, “Çok daha tehlikeli salgınlar çıkabilir, insanlar yeni alanları ele geçirdi, şu anki sadece bir alıştırma olabilir” dedi.

Bu haber 22 Mart 2020 - 0:54 'de eklendi. Son Güncelleme22 Mart 2020 - 01:09

Sputnik’in haberine göre, Rus askeri doktor Yarbay Vodvozov, “Koronavirüs salgını ilk değil, bana göre birincisi H1N1 domuz gribinin dönüşüydü. Bu bir ‘alıştırmaydı’ ve yeterince dikkate alınmadı” dedi.

Uzmanlar uzun zamandır insanlığın yeni alanları ele geçirdiği ve bu alanlarda hayvanların yaşadığı, bu hayvanlarda insan popülasyonuna mükemmel bir şekilde geçiş yapabilen virüs ve bakteriler olduğu konusunda uyarıyorlar” diyen Vodvozov, “Şimdi karşılaştığımız durum budur ve bu da bir ‘alıştırma’ salgınıdır” ifadesini kullandı.

“Virüs yüzde 90’lık bir ölüm oranıyla gelebilirdi”

Koronavirüs’ün ‘taktik ve teknik özelliklerinin’ nispeten zayıf olduğunu belirten Vodvozov, şöyle devam etti:

“Ölüm oranının gripten daha düşük olduğu söylenemez, çünkü eğer yüzde olarak alınırsa, o zaman ölüm oranı çok daha yüksektir. Potansiyel olarak elbette tehlikelidir, ama yine de çoğunluk iyileşiyor. Ancak bu virüs bize başka bir özellikle gelebilirdi, örneğin yüzde 90’lık bir ölüm oranıyla. O zaman dünyanın hazır olmadığı farklı bir durum olurdu.”

Justinianian vebasının (541-750 yılları) o zamanki nüfusun yüzde 40’ını, Kara Ölüm’ün (1346-1353 yılları) ise Avrupa nüfusunun yüzde 60’ını yok ettiğini hatırlatan Vodovozov, “Doğada hala bununla aynı ‘ölümcül’ özelliklere sahip patojenler var ve eğer ortaya çıkarlarsa onlara karşı işe yarayacak hiçbir şey yapamayız” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!