RTÜK’TEN DİZİLERE CEZA YAĞMURU

Sayıştay raporlarında kestiği idari para cezalarını tahsil edememesiyle gündeme gelen Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) dizilere ceza yağdırdı. Ceza alan yapımlar arasında Bizim Hikaye, Çukur, Sen Anlat Karadeniz, Muhteşem İkili gibi diziler yer alıyor…

RTÜK’TEN DİZİLERE CEZA YAĞMURU
Yayınlama: 15.11.2018
3
A+
A-

RTÜK haftalık toplantısında izleyicilerin yoğun bir şekilde şikayet ettiği “çocuk istismarı” ile konuyu gündemleştirdi. RTÜK, bu kapsamda Fox TV’de yayınlanan Bizim Hikaye’de 18 yaşından küçük bir kızı canlandıran “Kiraz” karakterinin “aşırı makyaj, dans, erkek arkadaş edinme, evde erkek arkadaş ile parti yapma gibi unsurlarla kadınlaştırıldığı”na karar verdi ve dizide “çocuk istismarı” olduğunu saptadı. Fox TV’ye idari para cezası verilmesi kararı alındı.

Ayrıca Çukur’da da şiddet içerikli sahneleri inceleyen RTÜK, bazı sahnelerin, “şiddeti özendirici veya kanıksatıcı” olduğuna karar verdi. Show TV’ye de dizideki bu sahne ve diyaloglar sebebiyle idari para cezası verildi.

Star TV’de yayınlanan Avlu dizisinde de dövme, boğaz sıkma, arabayla ezme, bıçaklama, işkence sahnelerinin olduğunu belirleyen RTÜK Üst Kurulu, bu kanala da idari para cezası verdi.

Sen Anlat Karadeniz’deki şiddet sahneleri için ATV’ye, henüz izleyicilerle yeni buluşan Muhteşem İkili filmindeki boğaza bıçak dayama, sopayla şiddet uygulama sahneleri için Kanal D’ye idari para cezası verildi.

Ayrıca toplantıda, bir ürünün çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği belirtilerek tanıtımlarını ve satışını yapan Farklı TV ve Müzik Türk’e ilgili yasa dışı yayınları nedeniyle aylık brüt gelirlerinin yüzde yüzde 5’i oranında idari para cezası ve 5 kez program durdurma müeyyidesi uygulandı. RTÜK, ayrıca radyo ve televizyonların kuruluşlarına ilişkin 6112 sayılı kanunun çeşitli hükümlerine aykırı yayınları nedeniyle MGC TV’ye 4 kez, Kanal S, Mega Müzik, Müzik Türk, Park TV, Plus Music ve World Beauty Channel’a 3’er kez, Kanal Yalova ve Maxi TV’ye ise 2’şer kez idari para cezası verilmesine kararı aldı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı