SON DAKİKA

RTÜK MUHALİF KANALLARA CEZA YAĞDIRDI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından FOX, KRT, Halk TV, Tele 1, TV 5 ve Habertürk’e bazı programlarda yayın ilkelerine uyulmadığı gerekçesiyle idari para cezası kesildi.

Bu haber 06 Şubat 2020 - 19:46 'de eklendi.
RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre, Fatih Portakal’ın, Türkiye’nin Akdeniz’deki egemenlik faaliyetleri hakkında 6 Ocak’ta yayınlanan haberlerde Türkiye’yi “sömürgeci” ilan ettiği ileri sürülen sözleri, kurul toplantısında görüşüldü.Üst Kurul, Portakal’ın, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesini ihlal ettiğini öne sürerek FOX’a “ağır idari para cezası” müeyyidesi uyguladı.

Elazığ’daki depreme ilişkin yayınlar incelendi

RTÜK, izleme uzmanlarının deprem yayınlarına ilişkin raporlarını da ele aldı.Üst Kurul’da Elazığ’daki deprem sonrasında KRT kanalında yayınlanan yorumların halkı sorumlu yayıncılık anlayışıyla bilgilendirmediği, izleyicilerde korku, panik, endişe ve karamsarlık duyguları oluşturacak nitelikte olduğu kanaatine varıldı.Toplantıda, Serdar Akinan’ın, “arama kurtarma faaliyetlerinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesini ziyareti sebebiyle ertelendiği” iddiası da değerlendirildi.İnceleme sonucunda, kanunun “soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz” hükmünü ihlal ettiği iddia edilen KRT’ye para cezası verildi.RTÜK ayrıca, “sorumlu habercilik anlayışından uzak bir şekilde halkta korku ve panik yaratan iftira niteliğindeki deprem yayınları” gerekçesini öne sürerek Tele 1, TV 5 ve Habertürk’e de idari para cezası verdi.

Halk TV’ye de ceza

Üst Kurul, Ceviz Kabuğu programında, depremle ilgili izleyicilerde korku ve panik oluşturacak nitelikte yayın yapıldığı gerekçesiyle Halk TV’ye de para cezası uyguladı.

Konuyla ilgili halktv.com.tr’den Ali Isıyel’e konuşan Hulki Cevizoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Depremin olduğu saatlerde Ceviz Kabuğu’nun canlı yayını vardı. Uğur Mumcu’nun katledilişinin 27. yıldönümüydü. Hem bu konuya konuşuyor hem de önceki haftanın devamı olarak “Mehdi tartışmalarını” iki profesör ile değerlendiriyorduk. Programa başladıktan kısa bir süre sonra Elazığ Sivrice merkezli 6.8 şiddetinde bir deprem olduğu haberi ulaştı.Bir haber televizyonculuğu yapan halkın televizyonu Halk TV’de iyi bir gazetecilik refleksi ile hemen sıcak habere yöneldik. İstanbul’un fethi sırasında papazların “meleklerin cinsiyetini tartışmakta olduğu” anlatılır. Biz de 40 yıllık gazeteci olarak, Türkiye’de 6.8’lik büyük bir deprem olmuşken “Mehdi gelecek mi gelmeyecek mi” diye tartışmaya mı devam edecektik?Sorumlu yayıncılık yaparak hemen bölgedeki yetkililere, deprem uzmanları Prof. Dr. Ahmet Ercan’a, Prof. Dr. Naci Görür’e, daha sonra canlı yayın yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, CHP genel başkan yardımcıları Seyit Torun ve Veli Ağbaba’ya bağlandık. Yayın sırasında deprem uzmanı Prof. Dr. Ercan’ın “Deprem vergileri duble yola harcandı” açıklaması –ki bunu tüm televizyonlar tartışma programları ve haber bültenlerinde işlediler- RTÜK’ü kızdırmış olmalı.Gerçek ve sorumlu habercilik nedeniyle ceza verilmesi dünya habercilik tarihi açısından da skandaldır. Bu hiçbir hukukla, vicdanla bağdaşmaz, kınıyorum.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!