SON DAKİKA

Rıza Sarraf her şeyi itiraf edecek

Bu haber 17 Kasım 2017 - 18:11 'de eklendi.
ABD medyası, New Yorkta tutuklu olarak yargılanan Reza Zarrab’ın savcılıkla iş birliğine başladığını ve ‘itirafçı’ olduğunu öne sürdü.

NEW YORK – ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarından NBC, bu iddiayı soruşturma konusunda “bilgi sahibi olan iki kaynağa” dayandırdı.

“Savcılık, Zarrab’dan Türkiye hükümeti ile görevden alınan Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn arasındaki bağlara ilişkin bilgi talep edebilir” denilen haberde, Zarrab’ın hapisten çıkarıldığını, ancak halen federal tutuklu olarak gözetim altında, savcılık makamı ile görüşmeye başladığı ileri sürüldü.

Reza Zarrab ve avukatları duruşmaya katılmadı

Zarrab ile aynı davada, aynı suçlamalarla yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, dün New York’ta yeniden yargıç karşısına çıkarken, Reza Zarrab ve avukatları duruşmaya katılmadı. Yaklaşık iki saat süren duruşmada, Yargıç Richard Berman, Atillanın hakkındaki davanın düşürülmesi ve kendi davasının Zarrab davasından ayrılması taleplerini reddetti.

Atilla, duruşma arasında “Zarrab itirafçı mı oluyor, biliyor musunuz?” sorusunu, “Ben öyle bilmiyorum, hiçbir fikrim yok. Hakkımda anlatılanlar doğru değil” diye yanıtladı.

Hakim bilirkişi istedi 

Reza Zarrab ile eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı New York’taki davanın 27 Kasım’da başlayacak olan jürili duruşma öncesindeki son hazırlık oturumu yeni soru işaretleri yarattı. Zarrab ve avukatları duruşmaya katılmayınca sadece Atilla’nın itirazları tartışıldı.

Hâkim Richard Berman, Atilla’nın son iddianameye yönelik itirazlarını reddetti. Berman, Atilla’nın Zarrab dahil diğer sanıklarla ilgili iddianameden ayrılması yönündeki talebini de geri çevirdi.

Oturumun ikinci bölümünde jüri üyeleriyle paylaşılacak olan delillere ve şahitlere itirazlar değerlendirildi.

2013 ve 2015 tapeleri iddianamede yer alıyor 

Atilla’nın avukatlarının 2013 tarihli ses kayıtlarının duruşmaya sunulmasına itirazı kabul edilmedi. Savcılık makamı dinlemelerin büyük bölümünü yazılı metin olarak sunmayı planladıklarını belirtti. 6 Eylül’de kabul edilen son iddianamede 17 Aralık 2013’ten önceki tapelerin yanı sıra Zarrab’ın Miami’de tutuklanmasından önce 2015 yılında yapılan dinlemelerin de tapeleri yer alıyor.

Başsavcılığın Eylül 2014 tarihinde Zarrab’ın e-posta hesaplarında ulaştığı eski İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’a hitaben yazılmış ‘ekonomik cihat’ başlıklı mektubun duruşmada Atilla aleyhine kanıt olarak kullanılmasına yönelik itirazlar da reddedildi. Hâkim Berman, buna karşılık savcılığın Atilla hakkında bir terör suçlaması olmadığını dikkate almasını istedi.

İtirazların hepsini karara bağlayamayan Berman, savcılık makamıyla Atilla’nın avukatlarını diyaloğa davet etti. Berman, taraflar arasındaki teknik ihtilafları gidermek için jürili duruşmaların başlamasından önce 22 Kasım’a son bir oturum koydu. Berman ayrıca taraflardan, Fetullah Gülen ve Türk hükümeti arasındaki ilişkiyi ve farkları anlatacak bilirkişi getirmelerini istedi.

Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming hâkim Berman’a “Son dönemde Mike Flynn ile bu dava arasında bağ kurmaya çalışan saldırılar var. Bunlarla ilgili yeni sunum yapmak istiyoruz” dedi.

Atilla: Zarrab’la ilgili hiçbir fikrim yok 

Duruşma boyunca kafasını sallayarak hayal kırıklığını çevresine yansıtan Atilla, arka sırada oturan gazetecilerin “Zarrab anlaştı mı, neden yok?” soruları üzerine “Hiçbir fikrim yok. Bu mahkeme inanılmaz. Savcıların anlattıkları doğru değil” diye konuştu.

Video-konferans talebi

Türkiye’den Atilla için şahitlik yapacak 4 Halkbank çalışanın ABD’ye gelmekten çekindikleri için ifadelerini video-konferans yoluyla vermek istemeleri üzerine Başsavcı Yardımcısı Michael Lockard “Böyle bir konuda söz konusu ülkenin resmi makamlarının onayı gerekiyor. Türk Adalet Bakanlığı’na yazdık, yanıt bekiyoruz” dedi.

Atilla’nın avukatlarından açıklama

Atilla’nın avukatlarından Rocco duruşma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada kinayeli bir şekilde, “Zarrab’ı ABD lehine tanık sandalyesinde görmekten memnuniyet duyacağını” ifade ederken, bunun olması halinde Zarrab’ın güvenilirliğini sorgulayabileceğini söyledi.

 

Parlamenohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!