SON DAKİKA

Reza, 17/25 Aralık tapelerini itiraf etti

Bu haber 01 Aralık 2017 - 18:02 'de eklendi.
Zarrab, şantaj-montaj denerek inkâr edilen ses kayıtlarını doğruladı. Reza Zarrab, mahkemede 17 – 25 Aralık tapeleri olarak bilinen ses kayıtlarının kendi konuşmalarını doğru yansıttığını söyledi.

Reza Zarrab, “17-25 Aralık tapeleri” olarak bilinen ses kayıtlarını doğruladı. T24’ün haberine göre Zarrab, mahkemede tapelerde kendi konuşmalarının doğru yansıtıldığını söyledi.

ABD’de devam eden yargılamada AKP’li eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’a 45-50 milyon avro rüşvet verdiğini ifade eden Zarrab, İran’la yapılan ticaretin dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapıldığını dile getirdi.

BBC’nin haberine göreyse Reza Zarrab mahkemede verdiği ifadede “Başbakan Erdoğan ve Babacan İranla işlemlere (altın ticareti) yardım edilmesi için Vakıfbank ve Ziraat Bankasına şahsen talimat verdiler. Erdoğan ve dönemin hazineden sorumlu bakanı (Ali Babacan) İran ile altın ticaretinin başlatılması talimatını verdi” dedi.

Zarrab bu talimatın verildiğini ise Zafer Çağlayan’dan öğrendiğini aktardı.

Duruşmayı izleyen muhabir Pete Brush, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isminin “ticareti onaylayan” olarak telaffuz edildiği bölümün, “ikinci el bilgilere dayanmasına” atıf yaparak bu bölümdeki ifadelerin “zayıf” olduğu yorumunu paylaştı.

Çin ile transflerin İran’la bağlantısı nedeniyle Türkiye ile olanlardan daha çok sorun yaratacağı endişesiyle hareket ettiklerini ifade etti.

Zarrab dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’in kendi şirketi için çalıştığını ve ondan yardım istediğini söyledi.

Zarrab ayrıca, Barış Güler ile Whatsapp üzerinden telefonlaştığını ve mesajlaştığını, aynı zamanda yüz yüze buluştuklarını belirtti.

Parlamentohaber.com

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!