SON DAKİKA

Reuters’e Konuşan Türk Yetkililer: ‘Türkiye, Suriye’ye Askeri Müdahaleye Hazırlanıyor’

İngiliz haber ajansı Reuters, iki Türk yetkilinin Suriye’ye operasyon hazırlığını doğruladığı haberini geçti.

Bu haber 15 Ekim 2021 - 20:07 'de eklendi.
Abone ol

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan Türk yetkililer olası bir askeri operasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türk yetkililer Türkiye’nin, ABD ve Rusya ile diplomasi yolu başarılı olmazsa ABD’nin desteğini alan ve PKK’nın uzantısı olan YPG’ye Suriye’nin kuzeyinde muhtemel bir askeri operasyon düzenlemeye hazırlandığını ifade etti.

”TEL RIFAT BÖLGESİNİN TEMİZLENMESİ ŞART”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu hafta başında Ankara’da yaptığı açıklamalardan sonra gelen bu iddia uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Terör örgütünün bölgedeki Türk güçlerine saldırısı sonrasında Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, “Özellikle durmadan bize karşı saldırıların düzenlendiği Tel Rıfat bölgesinin temizlenmesi şart” dedi.

”OPERASYON KAÇINILMAZ GÖZÜKÜYOR”

Reuters’a konuşan yetkili henüz askeri müdahalenin zamanlamasının ya da planının belli olmadığını söyledi. İsmini açıklamayan yetkili Türk Silahlı Kuvvetleri ve MİT’in hazırlık içerisinde olduğunu aktardı.

Yetkili, “Bunun kararı alınıyor ve gerekli koordinasyon ilgili ülkelerle yapılıyor. Bu konu Rusya ve ABD ile görüşülecek” dedi. Yetkililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ayın sonunda İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleşecek G20 Zirvesi’nde konuyu ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceğini dile getirdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Reuters’a açıklama yapan bir diğer yetkili ise, “YPG, sınırdan en az 30 kilometre uzağa itilmeli. Saldırıların olduğu bölgeler Rusya’nın kontrolü altındaydı” dedi. Bu yetkili de Erdoğan’ın Putin ve Biden ile konuşacağını dile getirerek, “Eğer diplomasiden bir sonuç çıkmazsa ve PYD bölgeden ayrılmazsa operasyon kaçınılmaz gözüküyor” yorumunu yaptı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!