SON DAKİKA

Reuters: Türk askeri İdlib'e girdi

"Türk askeri araçları Tahrir el Şam refakatinde İdlib'e intikal etti"

Bu haber 08 Ekim 2017 - 14:15 'de eklendi.

Türk askerlerini taşıyan araçların İdlib'e giriş yaptıkları belirtildi. Reuters haber ajansı Suriye-Türkiye sınır bölgesindeki görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, Türk askeri araçlarının Tahrir el Şam refakatinde İdlib'e intikal ettiğini duyurdu.

Doğan Haber Ajansı (DHA) ise pazar günü Türkiye'nin de dahil olduğu İdlib'de ateşkesi koruma operasyonunun 2'nci gününde, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Oğulpınar Karakolu'ndan, İdlib kentine doğru Fırtına obüsleriyle 7 kez atış yapıldığını bildirdi. DHA sınırda, hazır birlikler ve Leopar tanklarının da yer aldığı askeri araçların bulunduğunu aktardı.

İdlib'deki çatışmasızlık bölgesi için Kazakistan'ın Başkenti Astana'da 14-15 Eylül tarihlerinde düzenlenen Suriye görüşmelerinde Türkiye, Rusya ve İran arasında anlaşma sağlanmış ve bu kapsamda 1 aydır Hatay'ın Reyhanlı ilçesine zırhlı askeri araç ve personel sevkiyatı yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cumartesi günü yaptığı açıklamada Halep'ten kaçan binlerce kişinin sığındığı ve cihatçı örgütler ittifakı Tahrir el Şam'ın kontrolünde bulunan İdlib'e yönelik operasyonla ilgili "İdlib'te ciddi bir harekât var ve bu devam edecek" açıklamasında bulunmuştu.

Tahrir El Şam, geçen yıla kadar El Kaide'nin Suriye kolu olan ve Nusra Cephesi olarak bilinen örgütün de dahil olduğu bir cihatçı örgütler ittifakı. Örgüt ismini değiştirip Usame Bin Ladin tarafından kurulan global hareketten resmi olarak ayrıldığını duyurmuştu.

© Deutsche Welle Türkçe

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!