SON DAKİKA

Rektörün ‘peçe’ uyarısını paylaşan akademisyen, görevden uzaklaştırıldı

Batman Üniversitesi Rektörlüğü, İslami İlimler Fakültesi kampüsündeki bazı öğrencilerin kıyafetleri nedeniyle gelen yoğun şikayetler üzerine dekanlığı bir yazıyla uyardı.

Bu haber 20 Aralık 2017 - 23:08 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Batman Üniversitesi Rektörlüğü, İslami İlimler Fakültesi kampüsündeki bazı öğrencilerin kıyafetleri nedeniyle gelen yoğun şikayetler üzerine dekanlığı bir yazıyla uyardı. Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş imzası ile İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı’na gönderilen yazıda üniversitenin Batı Raman Kampüsü’nde günün değişik saatlerinde, farklı mekanlarda tamamıyla kapalı, pardösülü, peçeli ve gözlüklü halde, kimliği net olarak anlaşılamayan öğrencilere çok sayıda kişinin şahit olduğu, bu durumun endişe ve tedirginliğe yol açtığı belirtildi. Yazıda bu tür giyim tarzı için çözümün tespiti, ilgili mercilerce ve Dekanlığa bilgi verilmesinin talep edildiği belirtildi. Rektörlük, söz konusu öğrenciler hakkında ‘gereğinin yapılmasını’ istedi.

Rektörlüğün bu yazısı, sosyal medyada milletvekili düzeyinde tepki gördü.

YAZIYI PAYLAŞARAK AYAKLANMAYA ÇAĞRISI YAPMIŞ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tartışmalara neden olan yazı nedeniyle Batman Üniversitesi ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıklarken, söz konusu yazıyı sosyal medyada paylaştığı ileri sürülen İslami İlimler Fakültesi’nde Yrd. Doç. Dr. Davut Okçu’nun da hakkında yürütülen soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Batman üniversitesi rektörü hatasını, yanlışını düzelteceğine batman ilim yayma cemiyeti başkanı öğretim üyesi davut okçuyu üniversiteden açığa alıyor. Sn.rektör yanlış yapıyorsunuz, yapmayın pic.twitter.com/vyJExQqJI4

— İlhami Işık (@dunya20101) 19 Aralık 2017

Rektörlükten, Yrd.Doç.Dr. Okçu’ya gönderilen uzaklaştırma yazısında şöyle denildi:

“Üniversitemizin birimleri arasında yapılan yazışmaları, öğrencilere, sosyal medyaya ve basına servis ederek ’öğrencilerin ayaklanmasına, üniversite yönetimine karşı tavır alınmasına ve eğitim imkanları ellerinden alınıyormuş algısı yaratılmasına sebebiyet verilmesi’ suçu kapsamında; hakkınızda yürütülmekte olan soruşturmanın selameti açısından kanunun 62. maddesine istinaden 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. maddesi gereğince ’Görevden uzaklaştırma’, devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde görevi başında kalmasında sakınca görülecek devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. ’Görevden uzaklaştırma tedbiri soruşturmanın herhangi bir safhasında da alınabilir’ uyarınca, 19.12.2017 tarihinden itibaren görevden uzaklaştırılmış bulunmaktasınız. Bu süre içerisinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 141. maddesi uyarınca aylığınızın 2/3’ü tarafınıza ödenecektir.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!