SON DAKİKA

Reina saldırısı davasında ikinci gün: ‘Hiçbir örgüte üye değilim’

İstanbul 27.

Bu haber 12 Aralık 2017 - 22:48 'de eklendi.
Abone ol

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri’de yapılan duruşmada aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdülgadir Masharipov’un da bulunduğu 48 tutuklu sanık cezaevinden getirildi. Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva ile birlikte 3 tutuklu kadın ise cezaevinden SEGBİS’le duruşmaya bağlandı. Bugünkü duruşmada ilk savunmayı Abuliezi Abuduhamiti yaptı.

Konya’dan otobüsle gönderilen paket içindeki ‘Sig Sauer’ marka silahı teslim alan sanık Omer Asım ile birlikte yakalanan Abuduhamiti, herhangi bir terör örgütüne üye olmadığını öne sürdü. Konya’dan gönderilen paketi, korsan taksicilik yaptığı için Nejat Nasır isimli tanıdığının, kendisinden almasını istemesi üzerine otogara gittiğini, sanıklardan Omar Asım’ın da o gün yanında misafir olarak bulunduğu için otogara götürdüğünü söyledi.

Omar Asım’la Urimçi’de siyasi davadan dolayı bir ay cezaevinde yattığını ve tanışıklıklarının buraya dayandığını anlatan Abuduhamiti, paketin içinde ne olduğunu bilmediğini ve polisin teslimat sırasında kendilerini yakaladıklarını anlattı. Abuduhamıtı, saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Masharipov’un Omar Asım ile Konya’da aynı evde kaldığını bilmediğini iddia etti.

‘SURİYE’DE 15 GÜN KALDIM’

Mahkeme başkanının “Suriye’de bulundun mu? Silahlı eğitim aldın mı?” sorusuna Abuduhamiti, “Suriye’de 15 gün kaldım. Orada Ahrar’uş Şam’a bağlı Sultan Abdulhamit Han Türkmen Tugay’ına misafir olarak gittim. Orada Uygur bir arkadaşım vardı. Bana Çin’de Uygurlara uygulanan eziyeti hatırlatarak, ‘Onlarla mücadele etmem için silahlı eğitim alman gerekir’ dedi. Ancak misafir olduğum için silahlı eğitim almadım. Suriye’ye Reyhanlı üzerinden gitmiştim. Sınırdan da pasaportumla geçmiştim” yanıtını verdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Daha sonra üye hakim, “Omar Asım’ın cep telefonunda ele geçirilen ses kaydında ‘makar’da (hücre evi) kaldığını söylüyor. Sen de Omar Asım’ın senin evinde kaldığını söylüyorsun. Senin evinden hücre evi olarak mı bahsediliyor?” sorusuna Abuduhamiti, “Zeytinburnu’ndan Topkapı’ya taşınmıştım. Eşim 8 aylık hamile olduğu için Omar Asım burada kalmak istemedi. Ben de henüz anahtarını teslim etmediğim Zeytinburnu’ndaki evime götürdüm. Ancak o gece orda kaldı mı bilmiyorum” diye cevap verdi.

Abuduhamıtı, telefonunda ele geçirilen ve IŞİD terör örgütüne ait olduğu belirtilen Al Hayat kanalına ait görüntülerin ise Uygur’lu ünlü bir şarkıcının müziklerini dinlemek için izlediğini ileri sürdü.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!