SON DAKİKA

PYD: ABD’nin Suriye’de kalmasını biz istiyoruz

IŞİD’le savaşı gerekçe göstererek Suriye’de kalmaya devam eden, son olarak Deyr ez Zor’un doğusunda da IŞİD’in bitme noktasına gelmesine rağmen çekilmeyen ABD, tam tersine askeri ve siyasi varlığını artırıyor.

Bu haber 10 Ocak 2018 - 19:27 'de eklendi.
Abone ol

IŞİD’le savaşı gerekçe göstererek Suriye’de kalmaya devam eden, son olarak Deyr ez Zor’un doğusunda da IŞİD’in bitme noktasına gelmesine rağmen çekilmeyen ABD, tam tersine askeri ve siyasi varlığını artırıyor. Ankara’nın PKK’nin Suriye kolu olarak gördüğü PYD/YPG tarafından tek taraflı ilan edilen Kuzey Suriye Federasyonu’nu ABD’nin siyasi olarak tanıyacağı iddiaları gündemde. ABD’nin YPG’nin de içinde yer alacağı Kuzey Suriye Ordusu adı altında yeni bir ordu kuracağı da iddialar arasında. 

Bu haberleri yetkililere sorduk. Sputnik’e konuşan PYD’nin ilan ettiği Cezire Kantonu Dışişleri Konseyi Eşbaşkanı Ebdulkerim Omer, Kuzey Suriye Federasyonu’nun ABD ile iyi ilişkiler içinde olduğunu ve ilişkileri daha da geliştirdiğini belirtti.

‘ŞİMDİ YAŞANAN PRATİKTE TANIMADIR’

”ABD’nin Kuzey Suriye Federasyonu’nu resmen tanıması zaman alır. Bu, diplomatik bir meseledir. Hemen olmaz. Adım adım olur. Fakat pratikte şimdi yaşanan tanımadır” değerlendirmesini yapan Omer, şöyle devam etti:

”ABD, Suriye’nin kuzeyinde daha uzun yıllar kalacak. Çünkü yıkılan yerlerin onarılmasına ve sığınmacıların geri dönüşüne yardımcı olacak. ABD, sınır güvenliği konusunda da yardım edecek. Bizimle ABD arasındaki anlaşmalar da devam edecek. ABD’nin bölgede kalmasını biz de istiyoruz. ABD ile ilişkilerimiz ve işbirliğimiz sürecek.”

‘ABD, MİSTURA’YA BASKI YAPIYOR’

”ABD, Cenevre 8 için Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya baskı yaparak Kürtlerin de görüşmelerde yer alması gerektiğini söyledi” bilgisini paylaşan Omer, IŞİD terörünün halen bitmediğini söyleyerek şu görüşü dile getirdi:

‘SURİYE SORUNU ÇÖZÜLMEZSE 10 YENİ TERÖR ÖRGÜTÜ ÇIKAR’

”ABD, IŞİD terörü nedeniyle Suriye’de olduğunu açıklıyordu. İnsanlar diyordu ki, IŞİD bitse, ABD Suriye’den çekilir. Fakat IŞİD henüz bitmemiş. IŞİD biter ama Suriye sorunu çözülmezse 10 yeni terör örgütü ortaya çıkar. Suriye’de terör sadece IŞİD değildir. Terör uzun bir süre daha devam edecek.”

‘FEDERAL SURİYE İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

Cezire Kantonu yetkilisi ”Biz Demokratik Özerklik Yönetimi olarak nasıl bir Suriye inşa ederiz ve Suriye sorununu nasıl çözeriz, ona bakıyoruz. Terörü sadece askeri olarak yenmek bitirmek mümkün değildir. Biz Suriye sorununun çözümü için projeler ortaya koyuyoruz. Biz federal bir Suriye için mücadele ediyoruz” dedi.

‘KUZEY SURİYE ORDUSU KURMA ÇALIŞMAMIZ YOK’

YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Basın Sorumlusu Mustafa Balli, Sputnik’e verdiği demeçte, Kuzey Suriye Ordusu adı atında yeni bir ordu kurma çalışmalarının olmadığını, bu konuda çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin elindeki Derik, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Menbiç, Rakka, Haseke ve Tel Abyad’da askeri üsleri bulunuyor. ABD’nin ayrıca Kobani güneyinde Ğerebışk köyü yakınlarında büyük bir askeri hava üssü var.

 

 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!