SON DAKİKA

PROF. DR. ÖZLÜ’DEN KRİTİK AÇIKLAMA: ÖNÜMÜZDE İKİ ÖNEMLİ KIRILMA NOKTASI VAR

Kurban Bayramı ve okulların açılması için önümüzde iki önemli kırılma noktası var diyen Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “şu durumda yarın okullar açılsa, bunun uygun olmayacağını söyleyebilirim” dedi.

Bu haber 09 Temmuz 2020 - 23:38 'de eklendi.
Abone ol

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs salgınının seyri ve önlemlere ilişkin NTV’ye değerlendirmelerde bulundu. Kurban Bayramı ve okulların açılması için “Önümüzde iki önemli kırılma noktası var” diyen Özlü önemli açıklamalar yaptı.

Kurban Bayramı’nda ve diğer kalabalık buluşmalarda 1,5 metrelik sosyal mesafe ve maske kuralına uyulduğu sürece bir sorun olmayacağını söyleyen Prof. Dr. Özlü, mümkün olduğunca açık havada ve birlikte yeme-içme eylemleri olmadan bayramı risksiz geçirebileceğimizi söyledi.

Okulların koronavirüs açısından riskin çok yüksek alanlar olduğunu belirten Prof. Dr. Özlü, “Toplumsal yayılma her zaman okullardan olur. Okul bulaşını engellemek çok zor. Covid-19 ile ilgili de böyle bir risk var. Bu riski yönetebilecek miyiz? soru bu” açıklamasını yaptı.

31 ağustosta okullar açılacak mı? Bunu ben şu anda bilemem, öngörü için daha erken. Benim önerim şu oldu; mutlaka yoğunluğu azaltmamız lazım açılacaksa. Salgın artarsa ertelenebilir ama açılması gerekiyorsa da yoğunluğu azaltmak lazım.

Hibrit yöntemler kullanılabilir; yarım gün eğitim veya 3 vardiyalı eğitime geçilebilir. Yarısı bir gün yarısı diğer gün gelebilir. Uzaktan eğitime ağırlık verilebilir. Bu şekilde okul içindeki yoğunluğu azaltacak şekilde önlemler alınabilir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yeterince güvenli olmadığı düşünülürse tabi uzaktan eğitime devam edilebilir. Bunlar tabi ilerleyen günlerde ortaya çıkacak kararlar olduğunu düşünüyorum. Ama okullarda ciddi bir tehdit ve risk olduğunu kabul etmemiz lazım.

Prof. Dr. Özlü, ‘Yarın okullar açılacak olsa bir bilim insanı olarak onay verir misiniz?’ sorusunu ise şöyle cevapladı:

Örneğin şu durumda yarın okullar açılsa, bunun uygun olmayacağını söyleyebilirim. Bu benim kişisel görüşüm. Toplumda her gün binin üzerinde vaka var, 20 civarında da her gün kaybettiğimiz yurttaşımız var. Okullar birden bire virüsü her yere yayar. Çünkü okulda çocuklar birbirbirlerine bulaştıracaklar, onlar da ailelerine götürecekler, onlar da daha sonra dedelerine ninelerine… Yani bu süreç böyle dalgalar şeklinde artabilir. Buna dikkat etmek lazım.

Bence önümüzde iki tane kırılma noktası var birincisi okulların açılması ve bir de kurban bayramı bu iki riski iyi yönetmemiz lazım ki bir yükseliş trendi oluşmasın.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!