SON DAKİKA

PROF. DR. ONUR BAŞER: TÜRKİYE’DE 32 MİLYON KİŞİ KORONAVİRÜSTEN ETKİLENECEK

Michigan Üniversitesi’nden Sağlık Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, Türkiye’nin koronavirüse karşı aldığı önlemleri değerlendirdi. Başer, 65 yaş üstüne getirilen yasağın yetersiz olduğunu belirtirken, işe gitme konusunda radikal önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Bu haber 24 Mart 2020 - 23:59 'de eklendi.

Türkiye’nin koronavirüse karşı aldığı önlemlerin yetersizliği tartışma konusu oldu. Michigan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Onur Başer, “Türkiye’de yedi buçuk milyon insan var 65 yaş ve üstü. Bunun sadece bir milyonu tek başına yaşıyor. Geri kalan 6 buçuk milyon kişi aileleri ile yaşıyor” diyen Başer, o ailelerdeki insanların dışarı çıkıp geri geldiğinde virüsleri getirebileceğini, bu nedenle alınan önlemin, salgının artış hızını azaltamayacağını ifade etti.

‘VAKALARIN NEREDE OLDUĞUNUN SAKLANMASI TÜRKİYE’YE MAHSUS’

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Başer, vakaların nerelerde olduğunun açıklanmamasının da önemli bir sorun olduğuna işaret etti. Başer, “Vakaların nerede olduğu hakkında bilgi verilmemesi ve bunun saklanması, bu Türkiye’ye mahsus bir şey. Diğer hiçbir ülkeler yapmıyor” dedi. Salgınla mücadelede hızın çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Başer, Pekin yönetiminin virüs ortaya çıktıktan sonra çok geç reaksiyon gösterdiğini belirterek, “Çin hemen önlem alsaydı ölü sayısı yüzde 95 daha az olacaktı. Bir hafta sonra önlem alsaydı yüzde 65 daha az olacaktı, yani bu işte hız çok önemli” ifadesini kullandı.

‘Bakan ve Bilim Kurulu, Erdoğan’ı tecrit için ikna edemedi’

 
‘EN DÜŞÜK İHTİMALLE 32 MİLYON KİŞİ KORONAVİRÜSTEN ETKİLENECEK’

Türkiye’de siyasilerin işe gitmeleri önlemek için radikal kararlar alması gerektiğini savunan Onur Başer’e göre aksi takdirde Türkiye altından kalkamayacağı büyük bir sıkıntının içine girebilir.

Türkiye’de en düşük ihtimalle uzun vadede 32 milyon kişinin koronavirüsten etkileneceğini ifade eden Prof. Başer, bunun da 150 bin ile 600 bin arasında ölüm vakası anlamına geldiğini dile getiriyor. Yatışı olan hasta sayısının da 640 bin civarında olacağı tahminini aktaran Başer, “En az 320 bin solunum cihazına ihtiyaç duyulacak. Bu insanlar makineye bağlanmaz ise ölüm oranı yüzde 90’lara çıkabilir” dedi. Prof. Dr. Onur Başer ayrıca, Türkiye’nin OECD ülkeleri içinde sağlık harcamaları en düşük ülke olduğunu ve mevcut bütçe ile böylesi bir salgına hazır olmadığını belirtti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!