SON DAKİKA

PROF. DR. GÖRÜR’DEN KORKUTAN DEPREM UYARISI

Prof. Naci Görür, Van’ın Başkale ilçesinde 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan İran’daki depremin ardından bölgeyle ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Bu haber 23 Şubat 2020 - 16:02 'de eklendi. Son Güncelleme23 Şubat 2020 - 16:22

Merkez üssü İran’ın Hoy kenti olan 5,9 büyüklüğündeki deprem Van’ın Başkale ilçesinde 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Deprem sonrası sınırındaki mahallelerde birçok ev ve ahır yıkıldı, bazıları da ağır hasar gördü.

PROF NACİ GÖRÜR: FAY TAMAMEN KIRILMAMIŞ OLABİLİR

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Twitter hesabından deprem ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Kırılan fayın güneybatısında da hareketlenme olabileceğini söyleyen Görür; ‘Deprem Başkale Fayının kuzeydoğu ucunda. Bu fay uzunluğu itibariyle 5,8’den daha büyük deprem üretebilir. Dolayısıyla tamamı kırılmamış olabilir. O zaman Başkale’nin şehir merkezinde. Ve çevresinde dikkatli olunmalıdır. İleriki günlerde fayın güneybatısı da hareketlenebilir. Ayrıca Hasan Timur Fay zonunda(HFZ) Muradiy’ye doğru olan yerleşimler için de dikkat edilmelidir.’ dedi.

HÜKÜMETE ÇAĞRI YAPTI

Fay hatlarındaki riskli yapılara da dikkat çeken Prof. Naci Görür, ‘Arkadaşlar, bu Van/Başkale depreminden sonra gelin başta Sn Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm hükümet yetkililerine, tüm muhalefete, tüm aydınlarımıza, tüm halkımıza, kısaca tüm yurtseverlere şunu haykıralım: lütfen ama lütfen bugünden sonra en büyük ulusal projemiz; Deprem kuşaklarımızda kentsel dönüşüm” olsun. Ülke olarak bazı eksiklikleri sineye çekeriz, yeterki artık insanlarımız ölmesin. Birbirimize yazalım, duyuralım bunu.’ dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!