SON DAKİKA

PROF. DR. ERSOY’DAN KORKUTAN AÇIKLAMA: 8’DEN BÜYÜK DEPREMLER OLUŞABİLİR

Akdeniz’deki deprem hareketliliği ne anlama geliyor? Son haftalarda 6.4 ile 3.0 büyüklüğü arasında çok sayıda depremin yaşandığı komşumuz Yunanistan’ın bir adası olan Girit’te yaşanan depremler ile ilgili olarak Prof. Dr. Şükrü Ersoy, cnnturk.com’a özel açıklamalarda bulundu. Her zaman depremle ilgili tedbirlerimizi muhakkak almamız gerektiğinin uyarısında bulunan Ersoy, Türkiye’yi de bölgede yaşanan bu depremle ilgili “Bu kuşak 8.0’den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip’ dedi.

Bu haber 18 Mayıs 2020 - 20:00 'de eklendi. Son Güncelleme18 Mayıs 2020 - 20:10

Cnn Türk’te yer alan habere göre; Yunanistan’ın Girit Adası’nın olduğu bölgede yaşanan deprem hareketliliği sürüyor. Bu sabah saatlerinde yaşanan 4.8 büyüklüğündeki depremle güne uyanan ada sakinleri ardından çok sayıda artçı depreme şahit oldu. Bölgede geçtiğimiz haftalarda da 6,4 büyüklüğünde şiddetli bir deprem yaşanmıştı. İşte bu depremlerle alakalı Prof. Dr. Şükrü Ersoy değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy’un açıklamaları şu şekilde;

Akdeniz’deki depremlere şöyle bakma lazım, Sadece Girit Adası için düşünmek doğru değil. Burada bir alan var. B hat içim konuşmak gerekir. Batı’da İyonya Denizi’nde başlıyor bu hat, güneyde Girit, Kerpe ve Rodos Adası oralardan Fethiye’ye doğru giden derin bir çukur var.

Ege’ye ve Anadolu’ya doğru dalan bir çukur. Hatta Rodos Adası’nın yanındaki çukur 4 bin 500 metre Akdeniz’in en derin yeri, burası bir tesadüf değil. Bir yitim zonu olduğu için.

Burasını dünyadaki yerlere benzetmek gerekirse Japonya, Şili ve Endonezya deprem mekanizmasına benzetebiliriz. Yani dünyanın en tehlikeli yerlerine benzetebiliriz. Dolayısıyla Türkiye’yi ilgilendiren bu kuşak, 8.0‘den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip. 365 yılı  depremi 8.6 büyüklüğündeki bu depremde Hitit Adası’nın batısında gerçekleşiyor ve adayı 9 metre havaya yükseliyor. Bu saydığımız bölge özellikle Girit civarı, üçlü tehlikeli ile karşı karşıya deprem tsunami ve volkanizma bunun üçünü de aynı anada üretebilir.

Deprem Girit Adası bölgesini daha etkiler ama bizi de dolaylı yönden ciddi şekilde etkileyebilir. Fethiye’de 1957 depremi var. Bizde de çok etkisiz kalmaz. Yunan adalarını daha çok etkiler ama bu zonun Ege Denizine doğru kısmında Muğla Gökova, Istanköy, İncirli gibi adalar var yakınlarımızda oralarda da deprem zonla ilgili.

Bu hattaki depremlerin mekanizması birbiri ile ilintili. Depremin gelecekte olabileceğini kabul edip tedbirlerimizi ona göre hazırlamamız gerekir.

Geçmişte aynı bölgede bir uygarlığı yok eden olay

Prof. Dr. Şükrü Ersoy Twitter hesabından daha önce bölgede yaşanan ve Girit Minoan Uygarlığı’nı yok eden olayın bilgilerini de paylaşmıştı.

Ersoy “Krakatoa volkanından daha kötüsü Ege’de yanı başımızda Santorini adasında ünlü Thera volkanı M.Ö. 1600’lerde öyle şiddetli (7 VEI şiddetinde) patlıyor ki püskürmede 60 km3 malzeme çıkıyor, devasa bir tsunami dalgası Girit Minoan Uygarlığını yok ediyor.” İfadelerini kullanarak bilgileri aktardı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!