SON DAKİKA

PROF. DR. CEYHAN’DAN KRİTİK UYARI: ÖNLEM ALINMAZSA TÜRKİYE’NİN YARISI BU HASTALIĞA YAKALANIR

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsle ilgili önemli uyarıda bulundu.

Bu haber 16 Mart 2020 - 21:50 'de eklendi.

Dünya ülkelerinde toplamda binleri bulan sayıda ölüme yol açan koronavirüs salgınına ilişkin Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Komisyonu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan önemli bir uyarı geldi.

Prof. Dr. Ceyhan, şu anki gidişatın hastalığın artacağını gösterdiğine dikkat çekerken gerekli olması halinde önümüzdeki günlerde hastalıkla mücadele ve halk sağlığı adına yeni kararlar alınmasının olasılık dahilinde olduğunu belirtti.

Habertürk‘ten Ceyda Erenoğlu’nun haberine göre Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şu ifadeleri kullandı:

“Şu anki veriler Türkiye’de her 5 milyon kişiden birinde hastalık olduğunu gösteriyor. Bu yönüyle sorun ülkemizde şimdilik çok büyük bir tehdit gibi görünmese de hiç tedbir alınmaz ve bulaştırma katsayısı 3 olarak kabul edilirse (Dünyadaki hastalık ortalaması 1 milyonda 22, İtalya’da 1 milyonda 409, Çin’de 1 milyonda 56) önümüzdeki 1.5 ay içinde dünyada, 2 ay içinde de Türkiye’de nüfusun yüzde 50’si bu hastalığa yakalanmış olur. Bu nedenle halkımızdan uygulanması istenen tedbirleri eksiksiz yerine getirmesini ve sorunun ciddiye alınmasını bekliyoruz”

Habere göre Ceyhan, bu noktada alınacak her tedbirin bulaştırma katsayısını düşürmek için olduğunu ve katsayının 1’in altına düşmesi durumunda salgının yavaşlayarak biteceğini söyledi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!