SON DAKİKA

PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DEPOLARI VURDU

ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaş petrol fiyatlarında artışa yol açtı. Dikkatler, Pekin’de başlayacak ticaret müzakerelerine çevrilirken Brent tipi petrolün varil fiyatı bir haftada 50 dolardan 58 dolara yükseldi. Kuyudaki artış pompaya da yansıdı. Benzinde 15 kuruş, motorinde en geç perşembe günü 10-15 kuruşluk zammın önü açıldı.

Bu haber 08 Ocak 2019 - 14:39 'de eklendi.
Abone ol

Petrol fiyatı haftaya 58 doların hemen altından başlarken gözler Pekin’de başlayacak ticaret müzakerelerine çevrildi. Uzmanlar, dünyanın en büyük iki ekonomisinin uzlaşıya varmasının petrol talebine olumlu yansıyacağını kaydetti. Yaklaşık 1 haftada 50 dolardan 58 dolara çıkan Brent tipi petrolün varil fiyatı bu yükselişle depoları da etkiledi. Bu hafta benzin ve motorine zam yapılacak.

Petrol fiyatları, ABD merkez bankası Fed’in yatırımcıların endişelerini yatıştırma çabaları ve ABD’de üretimin yavaşlamakta olduğuna ilişkin işaretlerle, 17 ayı aşkın sürenin en uzun rallisini sürdürdü. Vadeli petrol kontratları New York’ta yüzde 1.9 kadar yükseldi ve Temmuz 2017’den bu yana en uzun günlük yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Ham petrol, Fed Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının ABD ekonomisi zayıflarsa faiz artırımlarına ara verebileceğini söylemesi ve sinyalleri izlediği konusunda piyasanın güvenini tekrar kazanmasının ardından diğer risk varlıkları ile birlikte yükseldi. Öte yandan, Baker Hughes’ın Cuma günü açıkladığı verilere göre, ABD’de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı son üç haftada ilk kez azaldı. Ham petrol fiyatları bu ay, 2015’ten bu yana ilk kez yıllık bazda düştükten sonra hafifçe toparlandı. Goldman Sachs Group Inc., arz bolluğunun tekrar ortaya çıkması ve güçlü ABD kaya petrolü üretimini işaret ederek, 2019 için petrol fiyat tahminini düşürürken, geçen yılki yüzde 42’lik düşüşün abartılı olduğunu kaydetti. ABD ve Çin’in küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebilecek ticaret savaşını sonlandırmak için müzakereleri başlatması ve OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarına gitmesi ile birlikte volatilite devam ediyor. Petrol fiyatı haftaya 58 doların hemen altından başlarken gözler Pekin’de başlayacak ticaret müzakerelerine çevrildi. Uzmanlar, dünyanın en büyük iki ekonomisinin uzlaşıya varmasının petrol talebine olumlu yansıyacağını kaydetti. Brent petrol ise 1 haftada 50 dolardan 58 dolara kadar çıktı. Mart vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 1.1 ya da 64 sent artarak varil başına 57.70 dolara ulaştı. Kontrat geçen hafta yüzde 9.3 ile Aralık 2016’dan bu yana en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdi. Küresel gösterge Brent petrolü, Mart vadeli WTI’a kıyasla 8.80 dolar primli işlem gördü.

TAHMİNLER AŞAĞI YÖNLÜ REVİZE EDİLDİ

Goldman Sachs’ten yapılan açıklamada, ABD’nin Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün ortalama varil fiyatı beklentisinin de 64,50 dolardan 55,50 dolara indirildiği bildirildi. Açıklamada, 2015’ten bu yana dünya genelinde devam eden güçlü makro ekonomik zorluklara dikkat çekilirken, küresel petrol talebindeki artışın 2019’da geçen yıla göre daha zayıf olmasının beklendiğine yer verildi. ABD’nin kaya petrolü üretimindeki artışın geçen yıl güçlü olduğunun vurgulandığı açıklamada, küresel petrol stoklarının da yüksek seviyede devam ettiğinin altı çizildi. Açıklamada, bu yıl Brezilya ve Kanada’dan gelecek ek petrol üretiminin dünya genelinde arz fazlasındaki artışa katkıda bulunacağına da değinilerek, Brent petrolün 2019 için ortalama varil fiyatı tahminin 70 dolardan 62,5 dolara indirildiği ifade edildi. Morgan Stanley ise geçen ay, 2019 için Brent petrolün fiyatını 78,50 dolardan 68,50’ dolara düşürdüğünü açıklamıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

AKARYAKITA ZAM

Türkiye’de, akaryakıt tarifelerini belirleyen Brent petrol fiyatları, ABD’nin İran’a yönelik petrol yaptırımının da etkisiyle ekim ayının başında 85 doları aştı. İstisnaların açıklanmasının ardından düşmeye başladı. Aralık ayının son çeyreğinde 50 dolara kadar geriledi. Bu dönemde dolar kuru ve uluslararası piyasalarda motorin ve benzin fiyatları da düştü. Bu olumlu gelişmeler gerek benzine gerekse de motorine peş peşe indirim olarak yansıdı. Benzin, 7 TL’den 6 TL’nin altına düştü. Depoları doldurmanın maliyeti azaldı. Brent petrol, dolar kuru ve uluslararası piyasalarda motorin ve benzinin ton fiyatları yükseldi. Bu durum benzin ve motorinde zammı tetikledi. Benzinde, 15 kuruş, motorinde en geç perşembe günü 10-15 kuruşluk zam ihtiyacı ortaya çıktı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!