SON DAKİKA

Pentagon: Güvenli bölge konusunu Türkiye ile görüşüyoruz fakat bu ortalıkta dolaşan bir fikir

Pentagon yetkilisi General Kenneth McKenzie basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bu haber 26 Ocak 2018 - 4:34 'de eklendi.
Abone ol

Pentagon yetkilisi General Kenneth McKenzie basın mensuplarının sorularını yanıtladı. McKenzie, “Türklerle güvenli bölge kurma ihtimali üzerinde konuşmaya devam ediyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE İLE KRİZDE DEĞİLİZ’

Türkiye ile ABD arasında Suriye konusunda bir krizin başlamak üzere olup olmadığına dair bir soruya ise White, “Türkiye ile krizde değiliz. Türkiye bir müttefiktir ve onlarla çalışıyoruz. Ancak şu anki saldırı (Zeytin Dalı Harekatı) dikkatleri dağıtıyor. Müttefikler olarak elimizdeki göreve yani IŞİD ile mücadeleye odaklanmalıyız” şeklinde yanıt verdi.

‘AFRİN’DEKİ KÜRT GRUPLARA EKİPMAN VERMEDİK’

Türkiye’nin Suriye’deki soruna en yakın ülke olduğunu ifade eden McKenzie şunları kaydetti:

“(Türkiye) sınırları içerisinde aktif çatışma olan tek NATO ülkesi. Bunların tamamının anlıyoruz. Söyleyeceğim son noktası ise şu. Biz ‘Afrin cebi’nde bulunan Kürt gruplara eğitim ve ekipman vermedik. Biz Orta Fırat Vadisi’nden güneye ve doğuya doğru yürüttüğümüz operasyonlara odaklanmış durumdayız.”

‘DSG’Yİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ’

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Fırat Nehri bölgesinde IŞİD’e karşı savaştan ayrılıp Afrin’e yöneldiğine dair ABD’nin herhangi bir belirti görmediğini söyleyen McKenzie, bu konunun ABD tarafından takip edildiğini belirtti.

DSG unsurlarının Afrin operasyonu için IŞİD ile mücadeleden ayrılması konusunda ise Korgeneral McKenzie “Her mantıklı insan bu yönde bir baskı olabileceğini düşünür bunu yakından izliyor olacağız ve bu tehlikeli bir şey” dedi.

‘ABD BİRLİKLERİ GEREKLİ OLURSA KENDİLERİNİ SAVUNACAK’

Türkiye’nin Menbiç’e operasyon düzenlemesi ihtimaline ilişkin sorulara da yanıt veren McKenzie “Türkiye’nin Menbiç’e girip girmeyeceğini bilmiyorum ancak bu izlediğimiz bir konu, gelecekle ilgili ve farazi bir konudur. Bu konuda şu anda yorum yapmak istemiyorum” ifadelerini kullandı. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD ve Türkiye’nin Amerikan askerlerinin konumu da dahil olmak üzere koordinasyon içerisinde olduğunu ifade eden McKenzie, yine de ABD birliklerinin gerekli olması halinde kendilerini savunacaklarını söyledi.

McKenzie, “Sahadaki komutanlar ve bölge komutanı Orgeneral Votel (CENTCOM Komutanı) askerlerimizin güvende olduklarından emin olmak üzere bölgedeki taktiksel durumu değerlendiriyor ve sürekli analizler yapıyorlar” dedi.

McKenzie, ABD askerlerinin yerleri konusunda da Türkiye ile koordinasyon halinde olduklarını kaydetti.

GÜVENLİ BÖLGEDE NİHAİ KARARA VARILMADI

Suriye’de bir güvenli bölge kurulması konusunda ABD ve Türkiye arasındaki yürütülen temasların ele alındığı haberlere ilişkin sorulara yanıt veren Korgeneral McKenzie Türkiye ile güvenli bölge konusunu birkaç yıldır konuştuklarını ve bu konuda henüz nihai bir karara varmadıklarını dile getirdi.

Güvenli bölge konusunda McKenzie, “Komutanlarımız hala konuşuyorlar. Ancak şunu söyleyeyim o orada duran bir kavram. Daha önce de buna baktık, daha önce kamuoyunda geniş bir şekilde tartışıldı. Dolayısıyla şimdi de ortalıkta dolaşan bir fikir” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!