SON DAKİKA

Payitaht: Abdülhamid’in yapımcısından ‘Atatürk’e hakaret’ iddialarına yanıt

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, dizinin bir bölümünde geçen konuşmada Osmanlı Devleti’ni yıkanların Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar olduğu ima edildiği iddiası üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikayette bulundu.

Bu haber 13 Aralık 2017 - 15:23 'de eklendi.
Abone ol

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, dizinin bir bölümünde geçen konuşmada Osmanlı Devleti’ni yıkanların Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar olduğu ima edildiği iddiası üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikayette bulundu. 

‘GERÇEK DIŞI, KÖTÜ NİYETLİ’

Altıok’un bu şikayeti üzerine bir açıklama yapan yapım şirketi, açıklamada özetle şu görüşlerini paylaştı:

“17. bölümdeki karakterler arasında geçen diyalogda Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranların ima edilmediği ve tarihi akış içerisinde böyle bir imada bulunulamayacağı da açıktır. Esasen söz konusu diyalog da Sultan Abdulhamid’in tahttan indirildiğini tebliğ eden heyette yer alanlar herkesin malumudur. Maksatlı bir şekilde ve tarihi cehaletle yapılan haberle aslında Atatürk’e iftira atıldığı ve “Osmanlı Devleti’ni Atatürk yıktı” gibi tamamen gerçek dışı, kötü niyetli ve toplumu ayrıştırıcı bir algının oluşturulmak istendiği anlaşılmaktadır.

‘BİRBİRİMİZE KENETLENDİĞİMİZ BUGÜNLERDE…’

Uluslararası alanda yaşanan gelişmelere toplumumuzun her unsurunun birlik düşüncesine sarılarak ve daha da birbirine kenetlenerek cevap verdiği bugünlerde; söz konusu yayınların ile esasen toplumun ortak değerleri üzerinden bilinçli veya bilinçsiz biçimde, toplumda sanal bir ayrışma tetiklemek gayretinin ürünü olduğunu değerlendirmekteyiz.

#PayitahtAbdülhamid dizimizin konsept danışmanı @selmankayabasi’nın açıklamaları: pic.twitter.com/i4qpA7BFiB

— Payitaht Abdülhamid (@PayitahtEsFilm) 11 Aralık 2017

‘KUDÜS HASSASİYETİ, BİRTAKIM ÇEVRELERİ RAHATSIZ ETTİ’

Yapılan yayınlarda söz konusu diyalogun, dizinin en son yayınlanan bölümünde yer aldığı iddiası bu yayınların kötüniyetli olduğunu ispat etmektedir. Esasen geçen sezonun finali olarak yayınlanan bu bölümün yeni bir yayınmış gibi sunulması suretiyle, toplumumuzun ve tüm İslâm âleminin ‘Kudüs’ hassasiyetinin dizi senaryosunda işlenmesinden bir takım çevrelerin rahatsızlığı sonucunda dizinin ve dizinin şahsında bu hassasiyete karşı gösterilen haksız ve saygısız tutum olduğu değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, haberde bahsedildiğinin aksine sayın Mustafa Armağan dizinin tarih danışmanı değildir. “

DİZİDE GEÇEN KONUŞMA

Dizide Osmanlı düşmanı olduğu ifade edilen 2 kişi arasında geçen konuşma şöyle:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Thedor Herzl: Osmanlı çetin ceviz. Lakin kırabilirsek dünyada çok şey değişecek. İçinde dünyanın anahtarı var.

Emanuel Karaso: Osmanlı’yı kendi evlatları bizim için yıkacak Herzl, merak etme.

Thedor Herzl: Bu kadar eminsin?

Emanuel Karaso: Onlar peygamberlerinin izini takipten vazgeçsin, kitaplarını kapatsın, tarihlerinden utansın, batının kuyruğuna takılsın, imamlarının ipleri papazların ve hahamların ellerine geçsin de ben onlara neler yaptırıyorum.

Thedor Herzl: Artık seninle yol alabilirim dostum.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!