Paşinyan Onay Verdi! Zengezur Koridoru Açılıyor

Karabağ’da Azerbaycan tarafından tarihi bir hezimete uğrayan Ermenistan’dan bölgenin hem çehresini hem de kaderini değiştirecek kara ve demir yolu anlaşmalarına yeşil ışık geldi.

Paşinyan Onay Verdi! Zengezur Koridoru Açılıyor
Yayınlama: 16.10.2021
23
A+
A-

Türk dünyasını ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Dağlık Karabağ’da Türkiye’nin desteğiyle Azerbaycan’a karşı ağır bir darbe alan Ermenistan geri bir adım atarak tarihi bir karara imza attı. 

Zengezur Koridoru (Harita TRT Haber)

Zengezur Koridoru (Harita TRT Haber)

”ZENGEZUR KORİDORU” AÇILACAK

Ermenistan Başbakan’ı Paşinyan, Türkiye-Nahçivan-Azerbaycan koridoruna yani “Zengezur koridoru” onay verdi. Bu kritik gelişme ile Türkiye ve Azerbaycan arasında demiryolu ve otoyol açılacak.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri liderler toplantısında çevrim içi yaptığı konuşmada, Karabağ meselesine değindi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

”SOMUT SONUÇLAR ELDE ETMEYİ UMUYORUM”

Ermenistan’ın Azerbaycan ile bölgesel iletişiminin açılması konusunda yakın gelecekte somut sonuçlar elde etmeyi umduğunu belirten Paşinyan, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan’ın başbakan yardımcılarından oluşan üçlü grubun ulaşım kanallarının açılması için çalıştığını ve yakın gelecekte somut sonuçlar elde etmeyi umduğunu ifade etti.

”DEMİR YOLU VE KARAYOLU BAĞLANTISI SAĞLAYACAK”

Paşinyan, “Bu, Azerbaycan toprakları üzerinden Rusya ile kara yolu ve demir yolu bağlantısı, İran ile demir yolu bağlantısı sağlayacağımız anlamına geliyor. Azerbaycan da Nahçıvan ile bizim topraklarımız üzerinden demir yolu ve kara yolu bağlantısı sağlayacak” diye konuştu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı