SON DAKİKA

Parti kapatmaya muhalefetten tepki: Demokras cinayeti

AKP’nin, ‘parti kapatmayı zorlaştıran demokratik bir düzenleme’ görüntüsü ile çoğunluk partisinin muhalefet partilerini kapatma

Bu haber 09 Aralık 2017 - 11:05 'de eklendi. 76

AKP’nin, ‘parti kapatmayı zorlaştıran demokratik bir düzenleme’ görüntüsü ile çoğunluk partisinin muhalefet partilerini kapatma kıskacına alma girişimi tepki gördü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, AKP’nin kendi dışında hiç kimsenin siyaset yapmasına tahammülü olmadığını söylerken, eski TBMM Anayasa Komisyonu üyesi Atilla Kart, daha önce AKP’lilerin de desteği ile reddedilen bu teklife karşı tutarlı ve kararlı bir tutum içine girilmesi gerektiğini söyledi.

‘Kimse siyaset yapmasın istiyor’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın kurmaylarıyla Uyum Yasaları üzerine yaptığı toplantıda gündeme gelen siyasi parti kapatma düzenlemesi ile siyasi partilerin tahakküm altına alınmasının amaçlandığını vurguladı.

Türkiye’de parti kapatmak bir yana siyaset kanallarının genişletilmesine gereksinim olduğunu belirten Tezcan, “OHAL koşullarında giderek zorlaşan siyaset yapma olanakları, milletvekillerinin tutuklanması AKP’nin kendi dışında hiç kimsenin siyaset yapmasını istemediğini gösteriyor” dedi.

Bülent Tezcan, Türkiye’nin, meşru siyasetin yapılabilirliğini kolaylaştırmak yerine siyasi parti kapatmak gibi bir tercihe sürüklenmesinin siyaseti gayrimeşru bir zemine iteceği uyarısında da bulundu. Anayasa Değişikliği Teklifi’nin ‘siyasi parti kapatmayı zorlaştırma’ adı altında getirilebileceğini de belirten Tezcan, “AKP’nin bugüne kadar yaptıkları, siyaset anlayışı, ülkeyi içine sürüklediği baskı rejimi demokrasi yaklaşımını göstermektedir” dedi.

‘Meşruiyet görüntüsü’
AKP’nin 2010 yılında da TBMM’ye sunduğu teklifin, bazı AKP’lilerin de desteği ile reddedildiği dönemde Anayasa Komisyonu Üyesi olan CHP eski Konya Milletvekili Atilla Kart ise parti kapatmayı bir siyasi partinin inisiyatifine bırakmayı ‘demokrasi cinayeti’ olarak niteledi.

Bu teklifle muhalefet partilerinin kaderinin aynı zamanda rakibi de olan çoğunluk partisinin inisiyatifine bırakılmak istendiğini kaydeden Kart, “İktidar kendisi dışında hiç kimsenin siyaset yapmasını istemiyor” diye konuştu.

Türkiye’de artık hukuk devletinden söz edilemeyecek bir dönem yaşandığını, yargının siyasallaştığını belirten Kart, buna karşın parti kapatma mekanizmasına milletvekillerinden oluşan bir komisyonun eklenmesi ile ilgili olarak da “Meşruiyet kazandırmaya çalışıyorlar” dedi. Kart, milli iradeden sadece kendi çoğunluğunu anlayan AKP’nin bu yolla “Karar sürecine Meclis de katıldı” denilmesini amaçladığını belirtti.

Kart, Saray’da yaşandığı bilinen ‘Siyasi Partiler Kanunu ya da Anayasa değişikliği’ ile düzenlemenin hayata geçirilmesi tartışmalarına ilişkin de “Kesinlikle Anayasa değişikliği gerekir” dedi. İktidar ortağı gibi davranan MHP’nin geçmişte düzenlemeye muhalefet ettiğini anımsatan Kart, “Şimdi geldikleri nokta ibret verici ve dramatik” diye konuştu.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın