SON DAKİKA

75. Keşmir Kara Günü, Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde Anıldı

Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği’nde düzenlenen 75. Keşmir Kara Günü anmasına sivil toplum, medya, düşünce kuruluşları ve Keşmirli halktan temsilciler katıldı.

Bu haber 27 Ekim 2022 - 18:45 'de eklendi.
Abone ol

75. Keşmir Kara Günü, bugün Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından anıldı.

27 Ekim 1947’de Hindistan birliklerini Srinagar’a zorla çıkardı ve o zamandan beri bu bölgeyi zorla ve yasadışı bir şekilde işgal etmeye devam ediyor. Etkinliğe Ankara’da yaşayan sivil toplum, medya, düşünce kuruluşları ve Keşmirli halktan temsilciler katıldı.

Bu vesileyle konuşan Pakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Sn. Abbas Sarwar Qureshi, 1947’den bu yana Keşmir’in işkence dolu tarihinde, işgalci güç Hindistan’ın Keşmir halkına karşı yeni fesat ve kötülükler üretmediği bir gün bile geçmediğini belirtti. İşgalci güç Hindistan, silahlı saldırı yoluyla Keşmir’in özgürlük ve barış mücadelesini susturmaya çalışıyor ancak tarih, mümkün olan hiçbir uygulama ve planın halkın iradesini ve kararlılığını yok edemeyeceğini gösteren örneklerle doludur. 75 yıllık baskının ardından Keşmir mücadelesi daha canlı, daha güçlüdür ve Keşmirliler kendilerine BM, Pakistan ve Hindistan tarafından vaat edilen meşru kendi kaderlerini tayin hakkını elde etmeye kararlıdır.

Elçilik Müsteşarı Pakistan’ın Keşmirlilere siyasi, ahlaki ve diplomatik desteğini sürdüreceğini vurguladı ve meşru özgürlük davalarında Keşmirli kardeşleriyle omuz omuza durma kararlılığını bir kez daha teyit etti. Türkiye halkına ve hükümetine Keşmir konusundaki ilkeli duruşundan dolayı teşekkür etti ve Türkiye’nin Keşmir’e olan desteğinin ve dayanışmasının Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir’deki milyonlarca mazlum insan için büyük bir güç kaynağı olduğunu ve onların kendi kaderlerini tayin etme haklarını gerçekleştirmelerine önemli bir katkıda bulunduğunu vurguladı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Daha sonra, Pakistan Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanı’nın mesajları okundu. Liderler, ezilen Keşmirlilerle dayanışmalarını ifade ederek, Hindistan hükümetinin 5 Ağustos 2019 tarihli yasa dışı ve tek taraflı eylemlerinin derhal tersine çevrildiğini yineledi ve uluslararası toplumu Hindistan’ı IIOJK’daki korkunç insan hakları ihlallerinden sorumlu tutmak ve Cammu ve Keşmir’de uzun süredir devam eden anlaşmazlığın ilgili Güvenlik Konseyi Kararları ve Keşmir halkının isteklerine uygun olarak barışçıl ve adil bir şekilde çözülmesini kolaylaştırmak amacıyla üzerlerine düşeni yapmak için somut adımlar atmaya çağırdı.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR