SON DAKİKA

Pakistan Milli Günü Türkiye’de Kutlandı

Pakistan Milli Günü Türkiye’de Kutlandı. Ankara’nın en yüksek kulesi “Atakule” ışıklandırıldı.

Bu haber 23 Mart 2021 - 20:45 'de eklendi.
Abone ol

Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliğinde “23 Mart Pakistan Milli Günü” dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Pakistan Büyükelçisi Qazi’nin ev sahipliğinde, Britanya Hindistanı’ndaki Müslümanların 23 Mart 1940’ta bağımsız devlet kurma taleplerinin kabul edilmesinin yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, büyükelçiliğin bahçesindeki Pakistan bayrağı göndere çekildikten sonra Pakistan milli marşı seslendirildi.

Pakistanlı şehitler için Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Başbakan İmran Han’ın mesajları okundu.

 

Büyükelçi Syrus Qazi konuşmasında atalarımız ayrı bir vatan kurma kararını verdiğinde 23 Mart’ın Güney Asya Müslümanlarının kahramanca mücadelesinde önemli bir kilometre taşı olduğunu belirtti.  23 Mart 1940’ta Pakistan Kararları uygulandıktan yedi yıl sonra, Pakistan Kaid-i Azam Muhammed Ali Cinnah’ın ilham verici liderliğinde bağımsız ve hür bir devlet olmuştur.   

Büyükelçi Türkiye’ye Türk “Mehter Takımını” (Osmanlı Askeri Bandosu) ve “Solo Türk” hava akrobasisi ekibini 25 Mart’taki Pakistan Günü kutlamalarına gönderdiği için şükranlarını sundu.  Her iki ekip te geçmişteki benzersiz performanslarıyla tüm Pakistanlıların kalbini kazanmıştır.  

Türkiye’de, Ankara’nın anıtlarından biri ve en iyi ışıklandırılan binası olan “Atakule” 22 ve 23 Mart akşamları Pakistan-Türkiye dayanışma mesajlarını gösterdiler.  Atakule hemen karşısında Kaid-i Azam Muhammed Ali Cinnah’ın anıtı bulunan Cinnah Caddesi üzerindedir.  Dahası, İstanbul Boğaziçi üzerindeki Asya’yı Avrupa ile birleştiren her üç köprü de bu akşam Pakistan bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

Büyükelçi Syrus Qazi ve Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok birlikte 2014 APS Peşaver terör saldırısı kurbanları için hatıra ormanlarındaki yeni anıtın açılışını yaptılar.  Hatırlanmalıdır ki, 16 Aralık 2014 hain terör saldırısının ardından Pakistan halkıyla dayanışma göstermek için, Keçiören Belediyesi ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Gençlik Kolu üyeleri Keçiören, Ankara’daki AK Parti Hatıra Ormanında her bir şehit için bir tane olmak üzere 144 ağaç dikmişti.  

Gazi’nin konuşmasının ardından dua edildi ve üzerinde Türk ve Pakistan bayrakları bulunan yaş pasta kesildi.

23 Mart 1940’ta Lahor’da toplanan Tüm Hindistan Müslüman Birliği, Britanya Hindistanı’ndaki Müslümanlar için ayrı devlet talebini içeren Lahor Tasarısı’nı kabul etmişti.

Pakistanlılar her yıl bu tarihi “milli gün” olarak kutluyor.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!